Farklı sulandırıcılar ile sulandırılan teke spermasının dondurulması ve sulandırıcıların dondurulmuş spermanın çözündürüldükten sonraki sperma kriterleri üzerine bir araştırma
A study on sperm criteria, after freezing the buck semen with different extenders and post-thawing
- Tez No: 514169
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM KOŞUM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmada; üç farklı sulandırıcı kullanılarak Saanen tekelerinde sperma özellikleri belirlenmiştir. Çalışmanın hayvan materyalini bir yaşlı altı baş Saanen teke oluşturmuştur. Tekelerden ejekulat alımı, 2017 yılının Temmuz – Aralık ayları arasında haftada iki kez yapılmıştır. Araştırmada, Andromed®, Bioxcell® ve Ovixcell® adlı ticari sulandırıcılarıyla dondurulup çözdürülen spermalarda elde edilen spermatozoa motilite oranları sırasıyla; % 57,68, % 55,35 % 53,54; ileri doğru hareket eden spermatozoa oranları sırasıyla % 44,75, % 43,90, % 42,60; anormal spermatozoa oranınları sırasıyla % 12,92, % 11,40, % 12,12. Araştırmada incelenen özellikler üzerinde sulandırıcı etkisi istatiksel olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study determined the spermatozoa characteristics of Saanen bucks by using three different diluents. The experimental material of the study consisted of six one-year-old Saanen bucks. Ejaculates were collected from the bucks twice a week between July and December 2017. The total motility rates that were obtained for the sperms that were frozen with commercial diluents of Andromed®, Bioxcell® and Ovixcell® were respectively 57.68%, 55.35% and 53.54%; the progresive motility rates were respectively 44.75%, 43.90% and 42.60%, and the anormal spermatozoa rates were respectively 12.92%, 11.40% and 12.12%. The effect of the type of diluent on the characteristics that were investigated in the study was not found to be significant.