Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanelerinde çalışan hemşirelerde sigara içme durumu ve sigaraya başlama nedenlerinin tesbiti araştırması
- Tez No: 20052
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FERDA ÖZYURDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
- 45 - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışan hemşirelerde yürütülen bu çalışmada, araştırma kapsamına giren hemşirelerde sigara içme prevalensi % 51.9, sigaraya başlama yaş ortalaması 19,26 bulunmuştur. Sigaraya başlama nedenleri olarak, arkadaş etkisi, yatılı okul stresi, işyeri sorunları, ailevi ve kişisel problemler, anne, baba ve büyüklere özenme gibi nedenler gösterilmiştir. Hemşirenin 25 3raşmdan büyük olması, gündüz çalışması, ebeveyn, kardeş, eş ve arkadaşlarının sigara içmesi, çocuğunun olması, sigarayı içmeyi etkileyen faktörler olarak saptanmıştır. Ayrıca çalışma yeri ve statüsü, sigaraya, bırakma nedenleri, sigaranın yararı ve zararları, sigara içmenin önlenmesi hakkındaki görüşler de ele alınmıştır. Çalışmada elde edilen bilgiler literatür bilgileri ile karşılaştırılmış ve soruna ilişkin çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 46 - SUMMARY: The study was carried out on the nurses who work at the Medical Faculty of Ankara University. The prevalence of smoking of the nurses was 51.9 % and the mean age for starting to smoke was 13,26. 2he reasons for starting to smoke were stated as: Friend influence, boarding school stress, office problems and personal and family problems. In this- study the following factors were found to be effective in cigarette smoking: Age, working time, smoking parents, brothers, sisters, husband and friends, being mother (having children).. The effects of other parameters such as department of working and status were also studied. Besides there, the reasons for abstention from smoking, the harms and goods of smoking and views about the prevention from smoking were also studied. She results obtained from this study were compared with the findings of literature and comments related to the solution of the problem of smoking were stated.