Dışkı bakılarına göre atlarda helmint enfeksiyonlarının genel durumu
The General status of helminth infections in horses according to faecal examinations
  1. Tez No: 20057
  2. Yazar: HATİCE ÖGE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE BURGU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Dışkı Bakılarına Göre Atlarda Helmint Enfeksiyonlarının Genel Durumu Bu çalışma, Karacabey, Sultansuyu ve Anadolu Tarım İşletmelerindeki atlarda helmint enfeksiyonlarının yayılışını saptamak için yapılmıştır. Ocak-Aralık 1990 tarihleri arasında 1897 atın dışkı örneği, üç farklı tarım işletmesinden alınmış ve helmintler yönünden incelenmiştir. Bu süre boyunca dışkı örnekleri, Kara cabey T.l. 'nden ayda bir, Sultansuyu ve Anadolu Tarım İşlet melerinden yılda iki defa alınmıştır. Laboratuvarda, dışkı örneklerinin incelenmesi, başlı ca santrifüj flotasyon (ZnClp+KaCl), sedimentasyon ve Baermann- ^.'etzel teknikleri ile yapılmıştır. Bunlara ilaveten, dışkı kültürü hazırlanmış ve dışkı yumurta sayımı yapılmıştır. Bu yöntemlere ek olarak, tektırnaklılarm Oxyuris enfeksiyonu yönünden şeffaf yapışkan-bant (selofan bant) yöntemi uygulanmıştır. Helmint enfeksiyonlarının yayılışı ile bu enfeksiyon ların yayılışında yaş (genç-yaşlı), cinsiyet (erkek-dişi) ve ırkın (Arap-Eaf linger) etkisi de araştırılmıştır. Euna ilaveten, helmint enfeksiyonlarmdaki mevsimsel değişiklik, her ay gidilen Karacabey T.î.'ndeki atlarda izlenmiştir. o Khi-Kare (X ) testi, istatistik analizde kullanılmış ve farklı yaş, cinsiyet ile ırk gruplarındaki sonuçların istatistik açıdan önemli olup olmadığı saptanmıştır. İncelenen atların sayısı 772 olmasına karşın, dışkısayısı 1897 dir. İncelenen 772 hayvanın 707 'si (% 91.58) bir ya da daha fazla helmint türüyle enfekte bulunmuştur. Helmint enfeksiyonlarının genel yayılışı Karacabey, Sultansuyu ve Anadolu Tarım İşletmelerinde sırasıyla, % 88.59» 94.82 ve 96.68 olmuştur. Bazı helmint enfeksiyonlarının yayılışı ise aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. Strongylidae % 88.86, A.perfoliata % 15.80, P.equorum % 17-35 ve O.equi % 1.16 dır. Trematod yumurtaları ile, S.weeteri, D.arnfieldi ve Habronema sp. ' nin yumurta veya larvalarına hiç rastlanmamıştır^ Genç ve yaşlı at grupları arasında Strongylidae enfeksiyonunun yayılışında bazı farklılıklar gözlenmiştir. Enfek siyon, yaşlılarda (% 94. 4-1) gençlerden (% 83.06) daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
- 91 - 8. SUMMARY The General Status of Helminth Infections in Horses According to Faecal Examinations. This study was carried out to determine the spread of helminth infections of horses in the Karacabey, Sultansuyu and Anadolu State Farms. Between January and December 1990, a total of 1897 faecal samples of horses were taken from three different state farms and were examined for helminths. During this period, faecal samples were collected once a month from Karacabey and twice a year from the Sultansuyu and Anadolu State Farms. In the laboratory, the examination of faecal samples were performed mainly by the techniques of centrifuge flota tion (ZnClp+NaCl), sedimentation and the Baermann-Wetzel technique. As well as this, faecal cultures were prepared and faecal egg counts were made. In addition to these meth ods, the transparent adhesive-tape (cellophane tape) method was used for equine Oxyuris infections. The distribution of helminth infections and the effect of age (young-old), sex (male-feiaale) and breed (Arabian-Haflinger) of the horses on this distribution were recorded. In addition to this, the seasonal variation of helmint infections was followed only in the horses of the Karacabey State Farm which was visited monthly. The Chi-square (X ) test was used for statistical analyses and the statistical importance between the results- 92 - for the groups of different age, sex and breed was determined. While the number of horses examined was 772, the number of faecal samples examined was 1897. Of these 772 horses, 707 (91.58 %) were found to be infected with one or more helminth species. The general distribution of hel minth infections was found to be 88.59, 94.82 and 96.68 % in the Karacabey, Sultansuyu and Anadolu State Farms, respec tively. The prevalence of some helminth infections was deter mined as follows; Strongylidae 88.86 %, A.perfoliata 15.80 %, P.equorum 17.35 % and O.equi 1.16 %. No trematode eggs were encountered, nor were eggs or larvae of S.westeri, Habronema sp. and D.arnfieldi seen. Some differences were observed in the distribution of Strongylidae infections between young and old horse groups. Infections were found to be higher in old horses (94.41 %) than in young horses (83.06 %).