Kaplanmış partiküler içeren süspansiyonlar üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 20064
  2. Yazar: FATMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KANDEMİR CANEFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
- 140 - 7. ÖZET Kaplanmış katı partiküler sistemlerden oluşmuş, süspansiyon halindeki ilaç şekilleri, üzerinde henüz yeterince araştırmalar yapılmamış bir alanı oluşturduğundan, özellikle pediatrik ve geriatrik yönlü tedavide ihtiyaç duyulan bu tür preparatların polifarmasötik yapısından da kaynaklanan teknolojik parametrelerin araştırılması amacıyla bu rai i cm» viiWitfilmiicti'iY» çalışma yürütülmüştür. Günümüzde ilaçla tedavide sık kullanılmaya başlanan Asetil sali- silik asit ile Askorbik asidin süspansiyon formu halinde karşılaştıkları * çok yönlü stabilite sorunlarını çözüm olarak öne çıkan polimerlerle.partiküllerin önceden kaplanması ve bu amaçla akışkanlaştıran yatak yönteminin kullanılması çalışmanın ilk kısmını oluşturmuştur. Daha sonra uygun teknolojik özelliklerdeki yeniden yapılanabilen süspansiyon formülasyonlarmın araştırılması ile bu polifarmasötik yapının geçimsizlik ve stabilite problemlerinin önlenmesine çalışılmış, diğer taraftan uygun ve yeterli kaplama özelliklerinin ve amaca yönelik formülasyon yapılarının farmasötik teknolojik parametreleri araştırılmıştır. Sonuçta, gerek formülasyona gerekse pilot imalata yönelik olarak optimal çalışma kriterleri ve imalat parametreleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
141 8. SUMMARY There aren't enough investigation about the suspension dosage form which are produced from coated solid particle system. Especially, this kind of preparation is necessary in pediatric and geriatric treatment. Therefore, it was aimed in this study that these preparations' technological parameters caused by the poly pharmaceutical structure, were investigated. Now a days, Acetylsalycylic acid with Ascorbic acid suspension dosage form were frequently were used in treatment. Initially, the particles were coated with polymers by using the fluidized-bed technique, because of the multidirection stability problems between Ascorbic acid and Acetylsalycylic acid. Then, reconstitutable suspension formulations that possess suitable technological parameters were prepared to prevent the stability and incompatibility problems in these polypharmaceutical structure. On the other hand, optimal and sufficient coating properties, and pharmaceutical technological parameters of suitable formulations were investigated. In conclusion, as a direction of formulation and pilot- manufacturing, the optimal process criterions and manufacturing parameters were determined.