Ekspektoran şurupların mikrobiyolojik kalite kontrolleri
- Tez No: 20063
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
- 38 - DZET Farmasötik ürünler günümüzde çeşitli hastalıkların teşhis, tedavi ve profilaksisinde kullanılmaktadır. Son yıllarda farmasötik preparatların, patojen mikraorganizma ihtiva etmemesinin temini konusunda oldukça başarılı sonuçlar alınmıştır. Ancak mikroorganizma içeren preparatların kullanımı sonucu çeşitli enfeksiyonların oluşumu da engellenememiştir. Bu noktadan hareketle araştırmamızda, değişik firma ve seri numaralarına sahaip 65 ekspektoran şurup, mikrobiyolojik kalite kontrolü açısından ele alınmıştır. Bu şuruplar muhtelif semt eczanelerinden temin edilmiştir. Araştırılan şuruplar 13 farklı formülasyonda olup, her bir formülasyondan 5 er adet numune denemeye alınmıştır. Şurupların mikrobiyolojik kalite kontrollerinde, USP XXI ve BP 1980 deki yöntemler tarafımızdan modife edilerek kullanılmıştır. İncelenen 65 adet şurubun % 3 ünün total aerob bakteri ve % 4.5D nın maya ve küf miktarı açısından FlP'in önerilerine uymadığı gözlenmiş, üç numunede E.coli (.% 4.61), iki numunede P. vulgaris (% 3.D7) bir numunede B.subtilis (.% 1.54), bir numunede S.epidermidis (.% 1.54), üç numunede C. albicans (% 4.61) izole edilmiştir. Numunelerin hiç birinde Salmonella, Shigella, Klebsiella, Pseu- dûmonas ve Streptococcus spesieslerine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
- 39 - SUMMARY Now a days, pharmaceutical products are being used for under standing illnesses and prophylaxies. The recent years in the make of phar maceutical products, they have been successfully in eliminating pathogenic bacteria. However, the use of these products which contain such as bacteria couldn't be obstruction to infections. From this point of view, we have studied 65 cough syrups from different makers with different serial numbers and from various pharmaceuticals for microbiologic quality control. These cough syrups contained 13 different formulations and we tested 5 different syrups from each formulations. For the purpose of our research, we have used U.S. P. XXI and BP 198Q methods. In the 65 cough syrups which we have tested, it has found in 3 % aerobic bacteria and 4.5D % fungus which exceeds FIP standards, hie isolated, E.coli (4.61 %) in our three samples, P. vulgaris (3. 07 %) in two samples, B.subtilis (1.54 %) in one samples, S.epidermidls (1.54 %) in one samples and C. albicans (4.61 %) in the samples respectively. We didn't find any evidence of bacteria but, in none of the samples such as Salmonella, Shigella, Klebsiella, Pseudomonas and any species Streptococcus.