Bir traktör modelinde yakıt olarak değişik oranlarda biodizel kullanımının motor karakteristiklerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects for usage of biodiesel mixtures at different rates on engine characteristics of an agricultural tractor
- Tez No: 200685
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalısmada, tarımda kullanılan bir traktör modelinin motorunda yakıt olarak motorinin yanı sıra, degisik oranlarda biodizel karısımlı motorin kullanımının motor performansına ve egzoz emisyonlarına etkileri arastırılmıstır. Biodizel olarak kolza yagı metil esterinin kullanıldıgı ve motorine hacimsel olarak %2, %5.75, %10 ve %20 oranlarında karıstırılarak elde edilen yakıtlarla yapılan motor denemeleri sonucunda; biodizel karısımlı yakıt kullanımına baglı olarak motorun efektif güç ve efektif tork degerlerinde dikkate alınmayacak düzeyde küçük düsüsler meydana gelmesine karsın, genel olarak motorin kullanımıyla elde edilen sonuçlara yakın, hatta bazı durumlarda daha yüksek degerlere ulasıldıgı, yakıt tüketim degerlerinde belirgin bir fark olusmadıgı, termik verim oranlarında artıs oldugu, duman, Karbon Monoksit (CO), Hidrokarbon (HC) ve partikül madde (PM) emisyon degerlerinde düsüs, Azot Oksit (NOX) emisyon degerlerinde ise artıs oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects for usage of biodiesel-diesel fuel mixtures at different rates on performance of agricultural tractor engine and exhaust emissions were investigated. Methyl Esther extracted from Oil seed rape (Canola) was used as biodiesel. The rates of biodiesel used for tests were 2%, 5.75%, 10% and 20% in volume. The engine was tested with diesel fuel and different mixtures. Consequently, engines effective power and effective torque were declined with small difference which can be ignored due to usage of biodiesel mixture fuel when compared with results of conventional diesel fuel; however, these values were observed better than conventional diesel fuel at some exceptions. Generally, it can be expressed that power and torque were very close in same cases compared with diesel fuel. It is found out that there were not any significant differences in fuel consumption between them. During the tests, thermal efficiency figures were found higher. Smoke, CO, HC, and Particular Material emission figures were found lower where as NOx emission figures were found higher than diesel fuel emissions.