Ultrasonik kimyasal püskürtme tekniği ile elde edilen CdS filmlerinin bazı fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The studies of some physical properties of CdS films grown by ultrasonic spray pyrolysis technique
  1. Tez No: 200711
  2. Yazar: ŞADAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VİLDAN BİLGİN, Y.DOÇ.DR. SALİH KÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
CdS filmleri Ultrasonik Kimyasal Püskürtme Yöntemi ile 300±5oC taban sıcaklığındaki cam tabanlar üzerine çöktürülmüstür. Isıl tavlama; 200±2oC `den 450±2oC `ye kadar altı farklı sıcaklıkta 3 saat süre ile hava ortamda ayrı ayrı yapılmıstır. Filmlerin kalınlıkları 1,0-4,9 ?m arasında ölçülmüs, % u x üniformlulukları ise %62,50-%90,91 arasında hesaplanmıstır. Tanecik büyüklükleri 116,22-163,26 Å arasında hesaplanan numunelerin XRD desenleri 20o-60o aralığında 25oC ortam sıcaklığında alınmıstır. ?D düzlemsel dislokasyonları, < e > düzlemsel deformasyonları ile TC yapılanma katsayıları hesaplanmıs ve bu sonuçlara göre tercihli yönelimlerinin; hem yarı pik genisliği en dar hem de yapılanma katsayısı en yüksek olan A2, A3, A4 ve A6 numuneleri için (100) ve A0, A1 ve A5 numuneleri için (002) düzlemlerinde gerçeklestiği gözlenmistir. Numunelerin temel absorbans spektrumları yardımıyla; geçirgenlikleri %67.60-%76.15, kırılma indisleri 1.75- 1.96, yasak enerji aralıkları 2.41-2.43 eV, Urbach parametreleri ise 85-244 meV arasında hesaplanmıstır. Sıcak uç yöntemi ile numunelerin iletkenlik tipleri n-tipi olarak bulunmustur. ? özdirençleri, karanlık ve aydınlık sartlar altında sırasıyla 1,84.10+5-1,74.10+6 (cm) ve 6,92.10+3-6,65.10+5 (cm) olarak hesaplanan filmlerin fotoiletkenlikleri 4,69.10-6-1,07.10-4 (cm)-1, fotohassasiyetleri ise 8,18-157,94 arasında hesaplanmıs olan numunelerin I~V karakteristiklerine göre tam bir ohmikliğe sahip olmadıkları ve aydınlık sartlar (25 mW/cm2) altında ısığa karsı duyarlı oldukları belirlenmistir. Pürüzlülük katsayıları 10,34-45,00 arasında değisen numunelerin optik mikroskop görüntüleri ile renk değisimleri, AFM görüntüleri ile yüzeysel durumları, SEM ile yüzey morfolojileri, EDS ile elemental analizleri incelenmistir. Numunelerin homojen yüzeylere sahip olmadığı gözlenmis ve ısıl tavlamanın etkileri incelenmistir. Anahtar Kelimeler : CdS filmleri, XRD, yapılanma katsayısı, yarı pik aralığı, tercihli yönelme, geçirgenlik, kırılma indisi, yasak enerji aralığı, iletkenlik tipi, renk merkezleri, optik mikroskop, AFM, SEM, EDS
Özet (Çeviri)
CdS films were deposited at 300±5oC substrate temperature on glass substrates by ultrasonic spray pyrolysis technique. Thermal annealing were realized in air surroundings during 3 hours one by one for all samples for six different temperatures to 450±2oC from 200±2oC ranging. The films? thicknesses were measured between 1,0-4,9 ?m and % u x uniformities were calculated between %62,50-%90,91. The grain sizes were measured between 116,22-163,26 Å and XRD patterns were captured for 2? = 20o-60o in ambient temperature 25oC for each sample. The planar dislocations (?D), planar deformations ( < e > ) and texture coefficents (TC) were measured for each of them and according to these results their preferred orientations were observed for both the narrowest the full width at half maximum (FWHM) and most large texture coefficient in (100) planar for A2, A3, A4, A6, in (002) planar for A0, A1, A5 sample films. With the help of absorption, spectrums of sample films calculated respectively, transmissions between %67.60-%76.15, refractive indices between 1.75-1.96, band-gap energies 2.41-2.43 eV and Urbach parameters between 85-244 meV. The conductivity types of samples were deduced as n-type. The resistivities (?) were calculated to be in the range 1,84.10+5-1,74.10+6 (cm), 6,92.10+3-6,65.10+5 (cm) in dark and light conditions, meanwhile photoconductivity and photosensivity were calculated in the same way and respectively, between 4,69.10-6-1,07.10-4 (cm)-1, 8,18-157,94 each of them for samples that their not complete ohmic were showed according to I~V characteristics, hardly their were deduced sensitive to light (25 mW/cm2) in light conditions. The root mean squares values changed between 10,34-45,00 sample of films were investigated the changing of colour, surface situations, surface morphologies and elemental analysis by Optic Microscope, AFM, SEM and EDS, respectively. Keywords : CdS films, XRD, texture coefficient, FWHM, preferred orientation, transmission, refractive indice, band-gap energy, conductivity type, color centers, optic microscope, AFM, SEM, EDS.