Ultrasonik kimyasal püskürtme tekniği ile elde edilen Cd1-xSnxS filmlerinin bazı fiziksel, yapısal ve yüzeysel özelliklerinin incelenmesi
The investigation of some physical, structural and morphological properties of Cd1-xSnxS films grown by ultrasonic spray pyrolysis technique
- Tez No: 283080
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH KÖSE
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 112
Özet
Cd1-xSnxS (0? x ?0.5) filmleri Ultrasonik Kimyasal Püskürtme Yöntemi ile 300±5°C taban sıcaklığındaki cam tabanlar üzerine oluşturulmuştur. X-ışını kırınım desenlerinden, elde edilen filmlerin polikristal ve hekzagonal yapıda oldukları, tanecik boyutlarının ise 23-38.5 nm arasında değiştiği belirlenmiştir. Film kalınlıklarının kalay katkılanması ile azaldığı ve yaklaşık olarak 2.67 µm ile 1.00 µm arasında değiştiği görülmüştür. Filmlerin yasak enerji aralıklarının direkt bant geçişli olduğu ve enerji aralıklarının yaklaşık 2.44, 2.45 ve 2.46 eV değerlerinde olduğu saptanmıştır. Sıcak uç yöntemi ile bütün filmlerin n-tipi özellik gösterdikleri belirlenmiştir. Filmlerin karanlık ve aydınlatma şartlarında hesaplanan özdirenç değerlerinin karanlık ortamda 4.64x106 - 1.24x103 ?cm arasında, aydınlatma şartlarında ise 2.79x103 ? 1.30x101 ?cm arasında değiştiği ve Sn katkı oranının artmasıyla azalma gösterdiği belirlenmiştir. Arrhenius grafikleri incelenerek aktivasyon enerji değerlerinin 0.011 ile 0.343 eV arasında değiştiği saptanmıştır. AFM, SEM ve optik mikroskop görüntü analizleri ile yüzey durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cd1-xSnxS (0? x ?0.5) films were deposited at 300±5°C substrate temperature on glass substrates by ultrasonic spray pyrolysis technique. The x-ray diffraction spectra of the films showed that they are polycrystalline with the grain sizes between 23-38.5 nm and hexagonal in structure. The thicknesses of the films have been found to be in the range of 2.67µm - 1.00 µm and thicknesses decreased with increasing Sn concentration. The materials have exhibited direct band gap characteristics with the band gap values of 2.44, 2.45 and 2.46 eV. n-type conductivity of the films were verified by the hot probe method. I-V characteristics of the films have shown ohmic conduction. The calculated values of the resistivity of the films in dark and under illumination have been found to lie in between 4.64x106 -1.24x103 ?cm and 2.79x103 -1.30x101 ?cm, respectively. The resistivity decreased with increasing tin concentration and under illumination. The activation energies from the Arrhenius plots of the films have been found to lie between 0.011 ile 0.343 eV. Surface situations and surface morphologies of the films were investigated by Optic Microscope, AFM and SEM analysis.