Kimyasal püskürtme tekniği ile elde edilen kadmiyum gümüş sülfür filmlerinin bazı fiziksel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some physical properties of cadmium silver sulfide films obtained by spray pyrolysis technique
  1. Tez No: 320773
  2. Yazar: GÜLŞAH GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Energy, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada ultrasonik kimyasal püskürtme tekniği ile 275 ? 5°C taban sıcaklıklarında farklı Ag miktarlarında (%10-30-50-70-90) katkılanan CdS filmleri elde edilmiştir. Üretilen filmlerin yapısal, optiksel, yüzeysel ve elektriksel özellikleri incelenerek Ag katkı elementinin etkisi araştırılmıştır. CdAgS filmlerinin spektroskopik elipsometre ile kalınlıkları ve bazı optik parametreleri (sönüm katsayısı ve kırılma indisi) belirlenmiştir. X-ışını kırınım desenlerinden, tüm filmlerin polikristal yapıda oluştuğu belirlenmiştir. CdAgS filmlerinin optik özellikleri incelenmiş ve 2.12-2.40 eV arasında yasak enerji aralıklarına sahip oldukları saptanmıştır. Atomik Kuvvet Mikroskobu ile filmlerin üç boyutlu yüzey topografileri ve yüzey pürüzlülükleri incelenmiştir. Taramalı Elektron Mikroskobu ile filmlerin yüzey özellikleri incelenmiş ve Enerji Dağılımlı X-ışınları Spektrometresi ile elemantal analizi yapılmıştır. Filmlerin özdirenç değerlerini belirlemek amacıyla dört uç metodu kullanılmıştır. Filmlerin elektriksel iletkenlik tipleri sıcak uç tekniği kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Cd1-xAgxS films have been deposited at a substrate temperature of 275 ? 5°C with different volume ratios of AgCl (%10-30-50-70-90) by ultrasonic spray pyrolysis technique. The effect of Ag incorporation has been searched by investigating the structural, optical, surface and electrical properties of the produced films. Thickness values and some optical parameters (refractive index and extinction coefficient) have been determined by spectroscopic ellipsometer. It has been determined from X-ray diffraction patterns that all films are polycrystalline. Optical properties have been investigated, and it has been determined that Cd1-xAgxS films have band gap values between 2.12 eV and 2.40 eV. Three dimensional surface topography and surface roughness of the films have been investigated by Atomic Force Microscope. Surface properties of the films have been investigated by Scanning Electron Microscope and elemental analyses have been made by Energy Dispersive X-ray Spectrometer. Four-probe method has been used to determine resistivity values of the films. Electrical conductivity types of the films have been determined by hot-probe technique.