Türk, Amerikan ve Avrupa çelik standartlarının incelenmesi ve kıyaslanması
Examination and comparing of Turkish, American and Europe steel standarts
  1. Tez No: 200741
  2. Yazar: GÖKÇE BALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yaptığımız bu çalışmada TS 648,AISC-LRFD ve Eurocode 3 çelik standartları ve şartnameleri karşılaştırılmıştır. Amacımız çelik yapı tasarımında ülkeler arasındaki farklılıkları ortaya koymak, güvenilirlik ve ekonomi açısından kıyaslamak ve ortak kabulleri belirlemektir. Başta yük ve yük kombinasyonları olmak üzere çekme, basınç ve eğilmeye maruz elemanlar ve tasarım esasları karşılaştırılmıştır. Artık günümüzde sadece kendi standardımızı bilmek yeterli değildir. Başka standarda göre yapılmış projeleri anlayabilmemiz ve kendi projelerimizi yabancı ülkelerin projeleri ile karşılaştırabilmemiz için diğer standartları en azından kabaca bilmemiz gerekmektedir. Ayrıca Türkiye'de diğer ülke standartlarına göre proje hazırlamamız gerekebilir .Diğer standartları bilmemizin bir diğer avantajı da kendi standartlarımızdaki eksikleri bulabilmektir. Sonuç olarak elbette ki her standart uygulandığı ülke koşullarına göre doğrudur ve TS648, Eurocode 3 ve AISC-LRFD standartlarının her üçü ile de güvenli çelik yapılar yapılmaktadır.. Fakat TS648'e göre diğer standartların bazen daha güvenli bazen de daha ekonomik olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : TS 648, AISC-LRFD, Eurocode, Çelik Yapı Tasarımı
Özet (Çeviri)
In this thesis we have done a comparison between TS 648, AISC-LRFD and Eurocode 3 steel. Our aim is to bring out the differences in steel structure design between countries, comparing the reliabilty ,economy and determination of the shared acceptences. Firstly, we studied the load and load combinations, then the design of tension members, after that the design of compression members, finally, the design of flexural members. It is not enough to know and use only our standards and specifications,because it is necessary to know and use other?s standards to understand their projects and compare them with our projects, that will improve our country construction reliability. Also it could be necessary to do projects for other countries And one more advantage is to know other?s specifications, so that we can determinate the deficiency of our specifications. In conclusion, all specifications and standards are correct with respect to their own countries conditions. It is very obsereved and clear that secure steel buildings are designed with all these three specification, but it is seen that TS AISC-LRFD and Eurocode 3 are more secured than TS 648. Key words : TS 648, AISC-LRFD, Eurocode, Design of Steel Constructures