Frekans kontrollu indüksiyon motor sürücüleri ve bir uygulama
Frequency-controlled induction motor drives and an application
- Tez No: 77621
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi FREKANS KONTROLLÜ İNDÜKSİYON MOTOR SÜRÜCÜLERİ VE BİR UYGULAMA Kemal ATILGAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Eğitimi Anabilim Dalı 1998. Sayfa : 86 Bir sincap kafesli indüksiyon motor, aynı güçteki bir de motora göre birçok avantajlara sahiptir. Buna karşın, hız ayarının kolay olması nedeniyle değişken hız gerektiren uygulamalarda de motorlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak yan iletken güç elemanlarındaki gelişmelerle beraber, değişken hız uygulamalarında indüksiyon motorlar de motorların yerim almaya başlamıştır. İndüksiyon motorların hızlarını kontrol etmede en etkili yöntem, uygulanan giriş gücünün frekansını ayarlamaktır. Bu çalışmada, frekans kontrolü ile indüksiyon motorların hızlarını denetleyen sürücüler hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiş, bunlardan altı adımlı inverter ve darbe genişlik modülasyonlu (PWM) inverterlerin yapılan ve çalışmaları incelenmiştir. Ayrıca sayısal yöntemle üç fazlı PWM sinyalini elde etmenin prensibi anlatılmıştır. Uygulama olarak, altı adım prensibine dayanan üç faz çıkışlı. lkW'hk bir inverter devresi tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Labaratuvar ortamında bir indüksiyon motora bağlanan bu inverterin performans deneyleri yapılmıştır. Ayrıca PSPICE benzetim yöntemi ile inverter ve motoru temsil eden bir model bilgisayar ortamında tesis edilerek teorik analizler yapılmıştır. Pratik ve teorik yöntemle elde edilen analiz sonuçlarına ve sonuçların karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesine bu çalışmada yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Inverter. PSIPICE benzetimi. İndüksiyon Motor.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master Thesis FREQUENCY- CONTROLLED INDUCTION MOTOR DRIVES AND AN APPLICATION Kemal ATILGAN Fırat Universty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical Training 1998. Page : 86 Comparing with the dc motor a squirrel-cage induction motor has many advantages. Because of speed adjusment pratical dc motor have used in variable applications many years. Inducton motors replaced dc motors beeing parallel to progress of semiconducting power element. To check the speed of the induction motors most effektive method is to tune the frequency of the initiave power. In this study the bacground knowledge about the drivers related to frequency control and induction motor speed has been given. The structure and function of six-stepped inverter and pulse width modulation (PWM) inverter have been examined. In addition the supplement of the 3 -phased PWM signal produced by digital method has been explained. As application a 1 kW Three-phased output inverter circuit has been imagined and realized. In laboratory, connecting this inverter to an induction motor performance tests have been done. Installing a model representing inverter and mtor by PSPICE simulating method in computer, theorical analyses have been done. In this study the analitical results found by theorical and practical methods have been evaluated. KEY WORDS : Inverter. PSPICE simulation. Induction motor.