Çipura (Sparus aurata L., 1758) beyin dibenzilfloresein o-debenzilaz enziminin karakterize edilmesi
Characterization of brain dibenzylfluorescein o-dibenzylase in gilthead seabream (Sparus Aurata L., 1758)
  1. Tez No: 200824
  2. Yazar: DEMET HANÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ALAATTİN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Aromataz, sitokrom P450 süper ailesinin üyesi olan CYP19 geni tarafından kodlanmakta ve androjenlerin ösrojenlere dönüsümünü katalizlemektedir. Dogal aromatazın katalitik aktivitesi ve enzim kinetikleri hakkında bilgi balıklarda çok azdır ve bu tür içi ve türler arasında farklı organlardan elde edilen aromataz aktivitesinin karsılastırılmasını engellemektedir. Bu çalısmada, floresans aromataz metodu, florometrik bir substrat olan O-benzilfloresein benzil ester (DBF) kullanılarak çipura (Sparus aurata L., 1758) beyin ve karaciger mikrozomlarında DBFOD aktivitesini ölçmek için karakterize edilmistir. Optimize edilen metot degiskenleri, doku miktarı, pH, inkübasyon sıcaklıgı, inkübasyon zamanı ve substrat konsantrasyonunu içermektedir. Beyin ve karaciger DBFOD aktivitesi 30 dak reaksiyon zamanı boyunca sırasıyla 20 ?g ve 40 ?g protein miktarına kadar dogrusallık göstermistir. Beyin ve karacigerde enzimin optimum pH'sı sırasıyla 6,50 ve 8,25 olarak ve optimum sıcaklıgı her iki doku için 30 °C olarak bulunmustur. Beyin ve karaciger DBFOD aktivitesinin 2 ?M DBF konsantrasyonu üzerinde doyuma ulastıgı gözlenmistir. Lineweaver-Burk grafigi kullanılarak yapılan saptamalarda beyin ve karaciger DBFOD enzimi için Vmax ve Km degerleri belirlendi ve sırasıyla 8,054±0,550 pmol/dak/mg protein, 8,389±0,543 pmol/dak/mg protein ve 0,840±0,161 ?M, 0,959±0,152 ?M olarak hesaplandı. Testosteronoun Sparus aurata beyin ve karaciger DBFOD enzimini yarısmalı bir sekilde inhibe ettigi gözlenmistir. Çesitli yöresel Türk bitkisel gıdalarının DBFOD aktivitesi üzerine etkileri belirlenmis ve bulgular bize bu gıdaların yeni aromataz inhibitörleri için potansiyel gıda kaynagı olabilecegini göstermistir. Western blot analizleri anti-rat aromataz antikoru kullanılarak çalısılmıstır. Çipurada beyin ve karaciger aromatazı için ilk defa rapor edilmis bu metodun parametreleri diger türlerde de aromataz aktivitesini ölçmek için faydalı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
Aromatase is encoded by the CYP19 gene, a member of the cytochrome P450 superfamily, and catalyzes the conversion of androgens into estrogens. Data on native aromatase enzyme kinetics and thus actual catalytic activity are scarce in fish, impeding comparison of aromatase activity (AA) from different organs within and between species. In the present study, fluorescence aromatase assay was optimized to measure DBFOD activity in the gilthead seabream (Sparus aurata L., 1758) using O-benzylfluorescein benzyl ester (DBF) as a fluorometric substrate in brain and liver microsomes. Optimized assay variables included amount of tissue, pH, incubation temperature, incubation time and substrate concentration. Brain and liver DBFOD activity have showed lineerity until 20 and 40 ?g protein concentration throughout 30 minutes, respectively. In brain and liver optimum pH of the enzyme have found to be 6.50 and 8.25, respectively and optimum temperature have found to be 30°C for both tissues. It has been observed that brain and liver enzyme activities have saturated at and above 2 ?M DBF concentrations. Vmax and Km values of brain and liver DBFOD enzyme was determined using Lineweaver-Burk graph, and calculated 8.054±0.550 pmol/min/mg protein, 8.389±0.543 pmol/min/mg protein and 0.840±0.161 ?M, 0.959±0.152 ?M, respectively. Testosterone appeared to inhibit the Sparus aurata brain and liver DBFOD enzyme competitively. The effects of a variety of Turkish traditional dietary plants on DBFOD activity was also determined and these results could lead us to identify the diets that could be potential dietary source for novel aromatase inhibitors. Western blot analysis performed using anti-rat aromatase antibodies. In conclusion, the parameters of this assay that are reported for brain and liver aromatase in gilthead seabream could be useful to measure aromatase activity in other species.