Uranyum ve toryumun ayrılmasında kompozit adsorbanların geliştirilmesi ve uygulama alanlarının incelenmesi
Developing composite adsorbents for seperating uranium and thorium and investigation of application fields
  1. Tez No: 200825
  2. Yazar: KADRİYE ESEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. RAMAZAN DONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Nükleer teknolojide, endüstride, tıpta ve günlük yasamda adsorpsiyona dayalı ön konsantre etme ve ayırma islemleri önemli yer tutmaktadır. Kil mineralleri çok iyi sorpsiyon özelliklerinden dolayı dogal sistemde kontaminantların hareketini sınırlayan büyük öneme sahip olan materyallerdir. Endüstriyel atıklardan metal iyonlarının ve radyonüklitlerin uzaklastırılması için, çesitli mikroorganizmaların kullanımı mevcut arıtma/ayırma teknolojilerine alternatif olusturmaktadır. Kompozit iyon degistiriciler; çözeltilerden metal iyonlarının ayrılması, konsantre edilmesi ya da uzaklastırılması için gelistirilmis adsorbanların özel bir sınıfıdır. Bunlar özellikle yarısan türlerin bulundugu çözeltilerden, radyonüklitlerin selektif uzaklastırılması için de uygundur. Bu çalısmada, inorganik adsorban olarak sepiolit (kil) ve organik adsorban olarak Cavex CA37 (disçi dolgu malzemesi) kullanılmıstır. Kompozit adsorban, bu iki adsorban malzemenin uygun bilesiminde hazırlanmıstır. Kesikli sistemde sepiolit, Cavex CA37 ve kompozit adsorbanın üzerine, sulu çözeltiden uranyum (VI) ve toryum (IV) iyonlarının adsorpsiyonu incelenmistir. Adsorbanlar üzerine, uranyum ve toryum adsorpsiyonu için, çözelti pH'ı, baslangıç konsantrasyonu, sıcaklık ve çalkalama süresinin fonksiyonu olarak dagılım katsayıları (Kd) ve adsorpsiyon verimleri (%) saptanmıstır. Adsorpsiyon verilerinin Langmuir, Freundlich ve Dubinin adsorpsiyon izotermlerine uygunlugu arastırılmıs; adsorpsiyon entalpisi, entropisi ve serbest enerji degisimi gibi termodinamik parametreler hesaplanmıstır.
Özet (Çeviri)
Preconcentration and seperation procedures based on adsorption processes are used in nuclear technology, industry, medicine and daily life. Clay minerals form an extremely important group of materials that limit the rate of movement contaminants in natural system through their good sorption properties. The use of micro organisms for the removal of metal ions and radionuclide from industrial wastes provides an alternative means to existing technologies. The composite ion exchangers are a special class of adsorbents developed to improve the processes of separation, concentration or removal of metal ions from solutions. They are especially suitable for selective removal of radionuclides from solutions of competing species. In this study, sepiolit and Cavex CA37 (dentist filling material) were used as inorganic and organic adsorbent. Composite adsorbent was prepared from these adsorbents in an appropriate mixture. Adsorption of uranium (VI) and thorium (IV) ions from aqueous solution on the sepiolite, Cavex CA37 and composite adsorbent have been studied by a batch technique. Distribution coefficients (Kd) and adsorption yields (%) were determined for uranium (VI) and thorium (IV) adsorption as a function of solution pH, initial concentration, temperature and shaking time. The appropriateness of the adsorption data have been investigated to Langmuir, Freundlich and Dubinin sorption isotherms and thermodynamic parameters were calculated as adsorption enthalpy, entropy and the change of free energy.