Yapay zeka uygulamalarında kullanılan arama algoritmalarının kıyaslanması
Comparing search algorithms in used artificial intelligence applications
- Tez No: 200834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENİAN TEKİNDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Arama islemi yapay zeka alanın önemli bir parçasıdır. Bir problemin çözümü için aramak ve en uygun çözümü bulmak gerekir. Genel olarak arama algoritmaları iki ana baslık altında toplanmıstır. Bunlar; uninformed ve informed aramalardır. Uninformed aramalara kör aramalar da denmistir. Bunun sebebi arama yaparken herhangi bir bilgi kullanmamasıdır. Bu arama algoritmaları; Breadth-first search, Depthfirst search, Bidirectional (BF) Search`dır. Informed algoritmaları ise arama yaparken daha basarılı olmaktadır. Bunun sebebi arama yaparken bazı bilgileri kullanmasıdır. Bu arama kategorisine sezgisel (heuristic) aramalar da denmektedir. Bu kategorideki algoritmalar Bestfirst -Greedy arama, A* Aramalar örnek olarak verilebilir. Arama algoritmalarının çalısmalarını incelemek için birbirleriyle kıyaslama islemi yapılmıstır. Arama algoritmalarının birbirleriyle kıyaslanması için 8-puzzle problemi kullanılmıstır. Kıyaslama islemi için tam rasgele ve mantıksal rasgele yöntemleri kullanılarak 1000`er adet 8-puzzle baslangıç durumu örnegi olusturulmustur. Bu olusturulan örnekler 5 dakikalık süre içerisinde BFS, DFS ve A* algoritmaları tarafından, hedef duruma ulasmak üzere çözümlendirilmeye çalısılmıs ve çözüm için açtıkları durum sayıları bir metin dosyasına kayıt edilmistir. Elde edilen sonuçlar tek yönlü varyans analizi teknigi ile analize tabi tutulmustur. Farklı grupların tespitinde ise Tukay testi kullanılmıstır. Oranların karsılastırılmasında ise Z testi kullanılmıstır. Bu çalısmanın esas amacı arama algoritmalarından en çok kullanılan BFS, DFS ve A* algoritmalarının etkinliginin arastırılması ve birbirleriyle kıyaslamaktır.
Özet (Çeviri)
Search implementation is an important part of artificial intelligence. The most suitable solution must be found and searching is essential for solution of problem. Typically, Search algorithms are separated two importants groups. These are uniformed search and informed search. Uninformed search is also called blind search. This is because, Uninformed doesn`t use any information that about the problem. These algorithms are Breadth-first search, Depth-first search and Bidirectional (BF) Search. Informed Algorithms are more succesfully than uninformed search in search implementation. This is because, informed algorithms use some information that about the problem. Informed search is also called heuristic search. These algoritms are Best-first ? Greedy search, A* search. 8-puzzle problem have been used for compare search algorithms. For this process 1000 8-puzzle start state samples have been generated by using complete random and logical random methods. This generated samples have been tried to solve by BFS, DFS and A* algorithms and the expanded total state numbers for solution have been saved into text file. The results that were obtained have been undergone of statistical analysis with one-way variance analysis tecnique. Tukay test have been used to determine different groups. Z test have been used to compare of proportions. This study`s main aim is that explore and compare the effectiveness of well-known search algorithms, BFS, DFS and A* algorithms.