Elektronik kart temelli olarak otopark otomasyon sisteminin gerçekleştirilmesi
Implementation of an electronic card based car park automation sytem
- Tez No: 200835
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER FARUK BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Karayolu ulaşım araçlarının artmasıyla beraber, araçların hızlı ve düzenli bir şekilde park edilmesi önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, araçların otopark içerisindeki hareketliliklerini hızlı, düzenli ve güvenli bir şekilde kontrol etmektir. Bu uygulama ile araç sahiplerine tahsis edilen elektronik kartların (smart card), otoparkın giriş ve çıkış noktalarına yerleştirilen, elektronik kart okuyucu gözlerine 5-10 cm'lik mesafeden okutularak, araçlara giriş ve çıkış izni verilmiştir. Elektronik kart okuyucularından gelen bilgiler, bir bilgisayara seri veya USB porttan aktarılarak, Visual Basic ile yazılmış arayüz programı tarafından işlendikten sonra tekrar çağrılabilir formda saklanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing number of the transportation vehicles on land, we are face to face a problem of parking cars easier and more practical. The aim of this study is; to check the movements of the vehicles inside the car parks easly, regularly and in a safe way. In this application; the electronic cards, which are given to the owners of the vehicles, should be held to the readers by the drivers from a distance of 5-10 cm, placed entrance and exit points of the car parks, so the entrance and exit permission is given to the cars by this system. The information, which comes from the electronic card readers, is transferred to a computer by series or USB port, and then it is operated by interface programme written by Visual Basic, so this information can be saved in a recallable form.