Sürtünme karıştırma kaynağında farklı kaynak parametrelerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental observation of different welding parameters friction stir welding
  1. Tez No: 200947
  2. Yazar: MEHMET BOZU
  3. Danışmanlar: DR. MURAT TOLGA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sürtünme kaynagının yeni gelistirilen modeli olan sürtünme karıstırma kaynak teknigi ile Al 7075 T6 malzemelerin alın kaynagı yapılmıstır. Bu yapılan çalısmalardan elde edilen sonuçlar kullanılarak sürtünme karıstırma kaynagı sonlu elemanlar yöntemiyle modellenmistir. Kaynak yapılırken karıstırıcı takımın uç sekli, karıstırıcı takım alın sekli, devir sayısı, ilerleme hızı ve kalıp pozisyonu gibi degisken parametreler dikkate alınmıstır. Kaynak esnasında olusan sıcaklıklar, ısıl çiftler (termokulplar) yardımıyla ölçülmüstür. Elde edilen kaynak numunelerine çekme deneyi ve yüzey pürüzlülük deneyi yapılmıstır. Deneysel çalısmalar sonunda artan ilerleme hızının, kaynak yapılmıs numunelerde çekme dayanımının arttıgı, artan devir sayısının yüksek ısı girdisi saglamasından dolayı çekme dayanımının azaldıgı görülmüstür. En iyi mekanik özellikleri A tipi karıstırıcı takım, 900 dev/dak devir sayısı ve 20 mm/dak ilerleme hızında kaynak yapılmıs olan numuneler saglamıstır. lerleme degeri arttıkça kaynakta olusan sıcaklıgın azaldıgı devir sayısı artıkça ise sıcaklıgın arttıgı görülmektedir. Yüzey pürüzlülük deneyi sonucunda ilerleme hızı artıkça yüzey pürüzlülük degerinin azaldıgı görülmüstür. Anahtar Kelimeler : Sürtünme Karıstırma Kaynagı
Özet (Çeviri)
Butt welding has been treated to Al 7075 T6 materials through friction stir welding method which is a brand-new way introduced in friction welding. Friction stir welding has been modelled with finite elements method by evaulating the derived conclusions from the works have been done up to present. While welding in progress, such variables as needle form of the stirer tool, butt form of the stirer tool, spindle speed, feed rate and position of the mould; are used as parameters. Temperature values of the welding were measured using thermocouple. Tensile strenght and surface roughness experiments have been conducted to the welding samples. After some experiments it has been observed that, rising feed rate increase tensile strength in welded samples whereas rising spindle speed weakens tensile strength due to the high level heat occurance. Best mechanical properties have been designated by those samples which are welded with 20mm/m feed rate, 900 rpm spindle speed and A-type stirer tool. v Moreover, it is observed that increasing feed rate value concludes with lower temperature occurance while higher spindle speeds leads to higher temperature values. Surface rougness experiment concluded in that the higher the feed rate is the lower the surface rougness value. Key Words : Friction Stir Welding