Genişletilmiş yumuşak eğim eşitliklerinin sayısal olarak modellenmesi
Numerical modeling of extended mild slope equations
  1. Tez No: 200955
  2. Yazar: ASU İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE BALAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Marine Science, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Dalgalar derin denizden sığ denize doğru ilerlerken, dalga sapması, kırınım sığlaşması, yansıma, dalga kırılması ve taban sürtünmesi kayıplarının etkileri sonucunda değişimlere uğramaktadırlar. Bu değişimleri benzeştirmek için bir sayısal model hazırlanmıştır. Sayısal modelde lineer olmayan parabolik yumuşak eğim eşitliği ile genişletilmiş yumuşak eğim eşitlikleri çözülmüştür. Genişletilmiş yumuşak eğim eşitliklerinin çözümüne lineer olmayan dalga hızı ve grup hızı dahil edilmiştir. Sayısal modelin çözümünde sonlu farklar ve sonlu hacim yöntemleri kullanılmıştır. Modelde uygulanan sonlu farklar çözümünde Mac Cormack Yöntemi ve Noktasal Gauss Seidel Yöntemi birarada kullanılarak yeni bir sayısal yaklaşım önerilmiştir. Geliştirilen model, yarı dairesel sığlaşma, eliptik sığlaşma ve kıyıya paralel dalgakıran bulunan su alanlarında test edilip gerçekliği sınanmış ve Türkiye kıyılarında yeralan Fethiye Körfezi ve Obaköy kıyısal alanına uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Waves transform from deep water to the shallow water. These transformations occur as a result of wave refraction, wave diffraction, wave shoaling, reflection, dissipation due to wave breaking and bottom friction. A numerical model has been developed to simulate these transformations. Nonlinear parabolic mild slope equation and extended mild slope equations have been used in the solution of the numerical model. Nonlinear celerity and group velocity have been included in the solution of the extended mild slope equation. Finite difference and finite volume methods have been used in the solution of the numerical model. Mac Cormack Method and Point Gauss Seidel Method have been applied together in the proposed new solution approach. The numerical model has been tested on the semicirular shoaling, elliptic shoaling and shore parallel breakwater diffraction. Model has been applied to Fethiye Bay and Obaköy coastal areas in Turkish coastline.