Dizel motorlarında alternatif yakıt olarak soya ve kanola yağı metil esterlerinin farklı enjektör basınçlarında kullanılmasının performans ve emisyon üzerindeki etkileri
Sing soybean oil rapeseed oil methyl esters' effects on performance and emission at different hypodermic pressures as an alternative fuel in diesel engines
  1. Tez No: 200956
  2. Yazar: MEHMET ALİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET ÇELİKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Otomobil motorlarında soya ve kanola metil esterleri ısıl değer, yoğunluk setan sayısı ve vizkozite gibi özelliklerinin dizel yakıtı değerlerine yakındır. Egzoz emisyonları bakımından iyileştirici etkisi olması nedeniyle motorlarda herhangi bir değişiklik yapılmadan alternatif yakıt olarak günümüzde kullanılabilmektedir. Bu çalışmada dizel yakıtına alternatif yakıt olarak soya ve kanola yağı metil esterinden elde edilmiş biyodizel yakıtları kullanılmıştır. Bu alternatif yakıtların performans ve emisyon değişimleri dört silindirli bir dizel motorunda üç farklı enjektör basıncında (250, 300, 350 bar) tam yük ve değişken motor devirlerinde testlere tabi tutulmuştur. Elde edilen verilere göre, her üç yakıtın değişik enjektör basınçlarında performans ve emisyon değişimleri elde edilmiş ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. 250 bar enjektör basıncında yapılan deneylerde yakıtların performans verimliliği bakımından sıralaması dizel, kanola ve soya yağı metil esteri olarak değişmektedir. Emisyon değerleri bakımından ise soya, kanola yağı metil essteri ve dizel yakıtı olarak sıralanmaktadır. Basınç 300 bar'a yükseltildiğinde soya ve kanola yağı metil esterlerinin performans ve emisyon değerleri dizel yakıtına yakın sonuçlar vermiştir. Basıncın 350 bar'a yükseltilmesi ise alternatif yakıtları performans ve emisyon olarak olumsuz etkilemiştir. Soya ve kanola yağı metil esterlerinin yenilenebilir olması, fiziksel ve kimyasal özelliklerinin dizel yakıtı değerlerine yakın olması ile birlikte motor performans ve emisyon değerlerindeki iyileşmeler nedeni ile yapılacak yeni çalışmalarla geliştirilip alternatif yakıt olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In automobiles? engines, characteristics like heating value, density, cetane number and viscosity of soybean oil and rapeseed methyl esters are close to diesel fuel values. It can be used as an alternative fuel recently without making any change due to it has an improving influence in point of view exhaust emissions. In this study, as an alternative fuel to the biodiesel, biodiesel fuels that are acquired from soybean oil and rapeseed oil methyl ester are used. Performance and emission variation of these alternative fuels are subjected to tests in a four cylinder diesel motor at three different hypodermic pressure (250, 300, 350 bar) and full load and variable engine speed. According to data that is obtained, in different hypodermic pressure, performance and emission alterations of each of these three fuels are acquired and compared with each other. When the pressure increased to 300 bar, the performance and emission values of soybean oil and rapeseed oil methyl ester were nearly the same with diesel fuels. But when increased to 350 bar, it effected the performance and emission of alternative fuel negatively. Because of easy producing of soybean oil and rapeseed oil methyl ester; having the same physical and chemical characteristics to diesel fuel and; with the improvements in engine performance and emission values, it is reached that it can be used as an alternative fuel after developing with new studies In experiments under 250 bar hypodermic pressure, the arrangement of fuels as their performance productivity is in this order: diesel, rapeseed and soybean oil methyl ester. But as their emission value, then, it changes as written: soybean, rapeseed oil methyl ester and diesel fuel.