Akışkan yatak içerisindeki gaz-katı iki fazlı akışın hidrodinamiğinin sayısal olarak incelenmesi
Numerical investigation of gas-solid two phase flow hydrodynamics in a fluidized bed
- Tez No: 200975
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Akıskan yataklarda, yanma ve emisyon davranısları en basta yatak hidrodinamiği tarafından belirlenmektedir. Akıskan yatakların hidrodinamiği, gaz-katı iki fazlı akıs modelini ve etkilesimlerini açıklayan bir mekanizmadır. Bu çalısmada, soğuk model bir akıskan yatak içerisindeki, gaz-katı iki fazlı akısın hidrodinamiği PHOENICS sayısal akıskanlar dinamiği (SAD) paket programı kullanılarak incelenmistir. Model olarak, Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Bölümü Isıl Güç Laboratuarında bulunan soğuk model akıskan yatak test sistemi baz alınmıs ve partikül yoğunluğunun, yüzeysel gaz hızının ve partikül çapının akıs hidrodinamiğine etkileri incelenmistir. Belirlenen bazı kesitlerde gaz ve katı hızı akıs vektörleri, basınç ve katı fazı bosluk kesri konturları, kolon içerisindeki gaz hızının radyal dağılımları, katı hızının radyal dağılımları, yerel katı kütle akılarının radyal dağılımları ve katı fazı bosluk kesrinin radyal dağılımları gösterilmistir. Partikül yoğunluk değisimi, yüzeysel gaz hızı değisimi ve partikül çapı değisimi ile akıskan yatak içerisindeki katı dolasım oranının oldukça fazla etkilendiği görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Numerical investigation of gas-solid two phase flow hydrodynamics in a fluidized bed. Combustion and emission characteristics of fluidized beds is mainly determined by bed hydrodynamic. Gas-solid two phase model and interactions are explained by fluidized bed hydrodynamics mechanism. In this study, gas-solid two phase flow hydrodynamics in a cold model fluidized bed is investigated numerically by using PHOENICS computational fluid dynamics (CFD) code. Effects of particle density, superficial gas velocity and particle diameter on flow hydrodynamics were investigated by using the physical geometry of cold model fluidized bed located in the Thermal Power Laboratory of Faculty of Engineering and Architecture at Gazi University. At some determined cross sections, gas and solid velocity vectors, pressure and solid phase volume fraction contours, radial gas velocity distributions in the column, radial solid velocity distributions, radial distributions of local solid mass fluxes and radial distribution of solid phase volume fractions have been shown. It has been determined that circulating rate of solid particle was a strong function of particle density, superficial gas velocity and particle diameter.