Haberleşme şebekelerinin tasarımında sezgisel yaklaşımlar: Değişken komşu arama, kuş sürüsü optimizasyonu, karınca kolonisi optimizasyonu
Heuristic approaches to design of communication networks: Variable neighborhood search, particle swarm optimization, ant colony optimization
  1. Tez No: 200976
  2. Yazar: ÖNDER BELGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DENGİZ, PROF. DR. FULYA ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Güvenilirlik kısıtı altında minimum maliyetli haberle?me ?ebekelerinin topolojik eniyilemesi problemi NP-zor bir problemdir. Literatürde bu problemin çözümü için farklı genel amaçlı sezgisel yöntemler kullanılmı?tır. Bu çalı?mada ise güvenilirlik kısıtı altında minimum maliyetli haberle?me ?ebekelerinin topolojik eniyilemesi probleminin çözümünde deği?ken kom?u arama, ku? sürüsü eniyilemesi ve karınca kolonisi eniyilemesi genel amaçlı sezgisellerine dayalı algoritmalar geli?tirilmi?tir. Geli?tirilen algoritmaların performansları çözüm zamanı ve çözüm kalitesi açısından kar?ıla?tırılmı?tır ve ku? sürüsü eniyileme yakla?ımına dayalı olarak geli?tirilen algoritmanın performansının diğerlerine göre daha iyi olduğu gözlemlenmi?tir.
Özet (Çeviri)
Topological optimization of minimum cost telecommunication networks subject to reliability constraint is an NP-hard problem. In literature there are diffrent metaheuristics to solve this problem. In this study, new algorithms based on variable neighborhood descent, particle swarm optimization and ant colony optimization have been developed to solve the topological optimization of communication networks under reliability constraint. When new algorithms are compared in terms of solution quality and computation burden it is seen that the algorithm based particle swarm optimization outperforms other algorithms.