Sınav personel çizelgeleme modeli
Examination staff scheduling model
  1. Tez No: 200986
  2. Yazar: ALPTEKİN ÇORUHLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Akademik kurumlarda idarenin, egiticilerin ve ögrencilerin istek ve ihtiyaçlarını aynı anda göz önünde bulundurarak etkin çizelgelerin olusturulması, bu is ile ugrasan personel için oldukça zor ve zaman alıcı bir faaliyettir. Son yıllarda yazılım ve donamın teknolojisindeki gelismelere ragmen birçok egitim kurumunda çizelgeler hala elle olusturulmakta ve istenilen verimlilik saglanamamaktadır. Bu çalısmada yaklasık dört bin ögrencinin egitim ögretimine devam ettigi bir yüksek ögretim kurumunda sınav çizelgeleme problemi göz önüne alınmıstır. Sınavlar on günlük sınav periyodunda, her gün on iki sınav salonunda dört farklı oturumda yapılmakta olup, yaklasık yüz elli sınav görevlisi görev almaktadır. Farklı kapasitelere ve fiziksel kosullara sahip sınav salonlarına sınav görevlilerinin atanmasını saglayan tamsayılı dogrusal programlama modeli gelistirilmistir. Modele veri girisinin kolaylastırılması amacıyla basit ara yüzler hazırlanmıstır. Ara yüzler sayesinde sınav salonlarında görevlendirilecek personelin mazeret durumlarının sisteme girilmesine, istenilen gün ve oturumlarda istenilen sınav salonlarının açılmasına ve sınav salonlarına arzu edilen miktarda personel planlanmasına imkân saglanmıstır. Model öncelikle kısıt tatmin problemi olarak ele alınmıs ve farklı boyutlarda çözümü gerçeklestirilmistir. Ayrıca model, eklenen amaç fonksiyonu ve ilave kısıtlarla eniyileme modeline dönüstürülmüs ve farklı boyutlarda yapılan problem çözümlerinde en iyi çözüme kabul edilebilir süreler içinde ulasılmıstır. Son asamada model hedef programlama problemi olarak ele alınmıs, kabul edilebilir süreler içinde uygun çözümlere ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
It is a difficult and time consuming task for the personnel to prepare schedules that takes into considerations the demands of the students, educators and the administrators in academic institutions. In spite of the recent developments in the software and hardware technology, in most of the educational institutions the schedules are still prepared by hand and the desirable productivity cannot be achieved. In this research, in a higher educational institution in which nearly four thousand students are educated, exam staff scheduling problem has been studied. An integer programming model is developed in order to schedule nearly 150 exam supervisors to 12 different exam halls in a 10 days exam period, everyday in four different sessions. For the problem available exam halls have various capacities and physical conditions. Simple interfaces are prepared in order to simplify data input to the model. By the help of these interfaces it has been possible to input the excuses of the exam supervisors, and to open exam halls on the required day, on the required session and to supply enough number of exam supervisors to exam halls. Firstly the model was examined as the constraint satisfaction problem and it was solved in different dimensions. Then the model was turned into the optimization model by the help of the additional objective function and the best solution was achieved in desirable amount of time while solving the problem with different dimensions. At the last step by the help of the new additional constraints and the objective functions the model was considered as the goal programming problem, the appropriate solutions were found in an acceptable amount of time.