Karar destek sistemlerinin bir durum çalışmasına uygulanması
Applying decision support systems to a case study
  1. Tez No: 318313
  2. Yazar: NAZAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMBİYE KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Genetik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sınav çizelgeleme problemi, akademik kurumların her eğitim dönemi içinde karşılaştıkları idari sorunlardan biridir. Fakültelerde her bir bölümün sınavlarının uygulanma sürecinin aynı zaman diliminde yer alması, kısıtlı olan derslik kaynaklarının ve zaman aralıklarının sınavlara atanması problemini daha karmaşık hale getirmektedir. Çalışmada, personel iş yükünü azaltmak ve öğrenciler ile öğretim elemanları açısından en elverişli sınav programını elde etmek için bu problemin çözüme ulaştırılması amaçlanmıştır. Karar Destek Sistemleri'nin, dağınık veri topluluğunu analiz ederek karar vericinin istenilen bilgiye zamanında ulaşmasını ve daha etkin karar vermesini sağlama özelliğinden dolayı çözüm için bu sistemden yararlanılmış ve model olarak sezgisel ve iteratif bir yöntem olan Genetik Algoritma kullanılmıştır. Genetik algoritmaların farklı seçim kriterlerine ve çaprazlama yöntemlerine göre değerlendirilen sistem, zaman açısından %70 kazanç sağlamakta ve birden fazla alternatif çözüm içinden kullanıcının en iyisini, en uygununu seçme olanağı tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Exam scheduling problem is one of the administrative problems encountered by academic institutions in each training period. Departments having exams in the same period of time in faculties makes the problem of assigning limited classrooms and time intervals to exams more complicated. The purpose of this study is to reduce the workload of academic staff and to find the most suitable exam schedule for students and academic staff. Due to the feature of providing the access to the needed (intended) data in time and helping to decision-maker to make more effective decisions by analyzing discrete data collections, Decision Support System is utilized for solution and as a model, Genetic Algorithm, a heuristic and iterative method, is used. The system which is evaluated by genetic algorithms? different selection criteria and crossover methods, provides a gain of %70 in terms of time and allows user to choose the best solution in alternatives.