Halotiyofen moleküllerinin elekronik ve çizgisel olmayan optik özelliklerin teorik incelenmesi
Theoretical investigation of electronic and nonlinear optical properties of halothiophene molecules
- Tez No: 200985
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BAHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalısmada tiyofen ve floro, kloro ve bromo tiyofen moleküllerinin elektronik ve çizgisel olmayan optik özellikleri yogunluk fonksiyonu teorisi içinde Becke'nin üç parametreli enerji fonksiyoneli B3LYP hibrid yaklasımı kullanılarak hesaplanmıstır. Hesaplamalarda 6-311++G(2d,p) temel seti kullanılmıstır. Hesaplamaların tamamı GAUSSIAN03W paket programı ile yapılmıstır. Tüm moleküler yapıların geometrik optimizasyonu yapılmıstır. Çizgisel olmayan optik özelliklerden statik polarizabilite (), anizotropik polarizabilite () ve statik hiperpolarizabilite () degerleri hesaplanmıstır. Elektronik özelliklerinden toplam elektronik enerji, dipol moment ve moleküler obital enerji farkları (HOMO-LUMO) hesaplanmıstır. Sonuçlar degerlendirildiginde statik polarizabilite maksimum oldugunda HOMO-LUMO enerji farkı minimum oldugu gözlenmistir. Polarizabilite ve anizotropik polarizabilite degerlerindeki artısın nedeni, atom yarıçaplarının artması yani büyük atomların polarlanabilirliginin daha fazla olmasındandır.
Özet (Çeviri)
In this study , electronic and nonlinear optical (NLO) properties of halothiophene molecules calculated by using Becke three parameters energy functional B3LYP hybrid approach within density functional theory. All calculations have been made using 6-311++G(2d,p) basis set for density functional theory. Geometry optimization of molecules have been performed and their electronical energies, dipol moments, molecular orbital energy differences (HOMO-LUMO), static polarizabilities, anisotropic polarizabilities and static hyperpolarizabilities have been calculated. HOMO-LUMO energy differences are minimum when static polarizability is maximum. The reason behind the increased values of polarizability and anisotropic polarizability is growing of atom radius since bigger atoms have more polarizability.