İnsan kaynakları yönetiminin yapıda ve yapımda verimlilik ve toplam kaliteye yansımasının incelenmesi
  1. Tez No: 67746
  2. Yazar: EMEL DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu araştırma çalışması kapsamında, İnsan Kaynaklan yönetiminin, Toplam Kalite ve Verimlilikle ilişkisini ortaya koymaktır. Bu araştırma, bu ilişkinin yapıya, yapıma ve Türkiye'deki yapım sektörüne olan olumlu etkilerini ispatlamaya çalışmaktadır. Bunun içinde, yapı yan sanayi elemanlarından tuğlanın üretimi, satışını ve pazarlamasını yapan bir firmadaki olumlu etkileri araştırılmıştır. Birinci bölümde, yapı sektöründe artan talepler sonucu, yapı yan sanayi elemanlarının üretim,satış ve pazarlama evrelerinde, nitelikli insan gücü ve kaliteli üretimi sağlayacak Toplam kalite sistemi açıklanmıştır. Üretimde feedback imkanı tanıyan aynı zamanda çok üretmek yerine kaliteli ve seri üretime geçmeyi sağlayan Toplam Kalitenin gerekliliği açıklanmıştır. İkinci bölümde, İnsan Kaynakları yönetimi tanımı yapılarak, İnsan Kaynakları yönetiminin temel fonksiyonları irdelenmiş, Türkiye açısından gerekliliği vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, Verimlilik kavramı açıklanmıştır. İnsan Kaynaklarının hedefinin verimlilik olduğu ve bu amaca ulaşırken verimliliği etkileyen faktörlerden söz edilmiştir. Ayrıca kalite çemberlerinin ve takım çalışmalarının ilişkisi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, Toplam Kalite ve bununla ilgili kavramlar irdelenmiştir. Toplam Kalitenin sağlanabilmesi için neler yapılması gerektiği araştırılmıştır. Toplam Kalitenin Türkiye için önemi belirtilmiştir. Beşinci bölümde, Toplam Kalite ile İnsan Kaynakları Yönetiminin ilişkisi araştırılarak, Toplam Kalite içinde İnsan Kaynakları Yönetiminin özellikleri, amaçları ve yanlışlıkları ortaya konmuştur. Altıncı bölümde, Verimlilik kavramının yapıya ve yapıma nasıl yansıdığı incelenerek, Türkiye'deki yapım sektöründe yapılan verimlilik çalışmaları açıklanmıştır. Yedinci bölümde, yapıda, yapımda ve yapı yan sanayinde kalite isteminin gelişim süreci ve önemi açıklanmıştır. Sekizinci bölümde, tüm bu çalışmaların cephe kaplama tuğlası, yer kaplama tuğlası ve press tuğla üretimi, satış ve pazarlaması yapan bir firmadaki olumlu sonuçları gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, üretimde kaliteyi yükseltirken, maliyetleri düşürüp seri üretime imkan tanıyan Toplam Kalitenin, ülkemiz yapım sektörü için önemi vurgulanmış ve olumlu sonuçları açıklanarak, çeşitli çözümler önerilmiştir. X
Özet (Çeviri)
SUMMARY The scope of this study is to expose the connection of Human Resources Management with Total Quality and Productivity. This study tried to prove the positive effects of this connection to building, construction and the construction in Turkey. For this reason, a research is been made in a firm, which produces, sales and markets brick, which is an element of by product of construction industry. In the first section, by the result of increasing demands in the construction sector, the Total Quality system can be able to provide quality staff and Qualified product in the stages of producing, sailing and marketing in the elements of by-product industry. The necessity of the Total Quality, which gives possibility to Feedback in producing and mass product instead of too much producing, is explained. In the second section, the meaning of Human Resources Management is been defined, and are studied the basic functions of Human Resources Management and emphasised the necessity of Human Resources Management in Turkey. In the third section, the concept of Productivity is defined. It is been clarified that; the first aim of Human Resources Management is Productivity, and when Human Resources Managers are trying to reach this aim, they have to talk about the effecting factors of the Productivity. Also, the connection of quality system and team workings are been mentioned. In the fourth section, Total Quality and the concepts about it are been studied. It has been made a research about, what can be done about when reaching this aim. The necessity of it for Turkey is been determined. In the fifth section, the connection between Total Quality and Human Resources Management are studied. The special features, aims and defaults of Human Resources Management in Total Quality are created. In the sixth section, the concept of the productivity connected with building and construction is been researched. In the seventh section, the development of quality request and the importance and necessity of quality system in the building, construction and by-product industry has been emphasised. In the eighth section, the all positive results of study are observed and compared the positive results are compared in a firm, which is producing,sailing and marketing facing brick, paving brick and brick slab. XIIn the conclusion part, the importance of Total Quality, which makes possible to increase Quality(when possible to decrease the price of products), has been emphasised. The Total Quality for our country, is been tried to explain and some of ideas are suggested. XII