Tirosinaz enziminin ekstraksiyonu, saflaştırılması ve fenollerin gideriminde kullanımı
Extraction, purification of tyrosinase and using removal of phenol
  1. Tez No: 201019
  2. Yazar: DUYGU ÖZTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK GÜNDÜZ ZAFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, üzümden tirosinaz enziminin ekstraksiyonu ve saflaştırılması yapılmıştır. Ekstrakte edilen ve saflaştırılan tirosinaz enzimi, uygulama alanlarından biri olan sulardaki fenollerin giderimiyle ilgili çalışmalar için kullanılmıştır. Ayrıca piyasadan alınan saf tirosinaz enzimi ile fenol giderimi çalışmaları yapılmıştır. Bu deney sonuçları, üzümden ekstrakte edilen ve saflaştırılan enzim ile karşılaştırılmıştır. Üzümden tirosinaz enziminin ekstraksiyon ve saflaştırma aşamaları; sırasıyla, ham enzim ekstraktının eldesi, Triton X-100 ve PVP (polivinil pirrolidon) kombinasyonu ile saflaştırma ve son aşama olan amonyum sülfat çöktürmesidir. Spesifik aktivite üzerine, Triton X-100 ve PVP miktarının etkileri incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu, % 3 (a/h) PVP ve % 4,5 (h/h) Triton X-100 kullanıldığında en yüksek spesifik aktivite (2874,51 U/mg protein) gözlenmiştir. Enzimatik yolla fenol uzaklaştırma verimi üzerine, enzim miktarının, bekleme süresinin ve sıcaklığın etkileri incelenmiştir. Buna göre, tirosinaz enzimi kullanılarak maksimum fenol uzaklaştırma veriminin elde edildiği sıcaklık 25 oC ve bekleme süresi 3 saat olarak belirlenmiştir. Aynı enzim aktivitesini veren miktarlar kullanılarak üzümden elde edilen enzimle yaklaşık % 75-79 ve piyasadan alınan saf tirosinaz enzimi ile yaklaşık % 92-95 verimle fenol giderimi yapılmıştır. Üzümden elde edilen enzim miktarı % 50 artırıldığında ise yaklaşık % 82-89 fenol uzaklaştırma verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, tyrosinase was extracted and purified from green grape. This extracted and purified tyrosinase was used for separation of phenol from aqueous solutions containing phenol. Phenol separation was also studied with pure commercial tyrosinase. Phenol separation efficiencies observed with purified enzyme and commercial enzyme were compared. Extraction and purification steps are firstly crude enzyme extraction, then purification with Triton X-100 and PVP (polyvinyl pyrrolidone) and finally precipitation with ammonium sulphate. The effects of Triton X-100 and PVP (polyvinyl pyrrolidone) concentrations on tyrosinase spesific activity were investigated. The maximum spesific activity of tyrosinase (2874,51 U/mg protein) was observed with 3 % (w/v) PVP (polyvinyl pyrrolidone) and 4,5 % (v/v) Triton X-100 concentrations in the experimantal range studied. The effects of enzyme concentration, separation time and temperature on phenol removal efficiency were investigated. The maximum phenol removal efficiency was achieved at 25 oC and with a separation time of three hours. Phenol separation efficiencies obtained with purified enzyme and commercial enzyme were very close each other. Using equal enzyme activities, the phenol separation efficiencies were found as 75-79 % and 92-95 % with purified tyrosinase enzyme and commercial enzyme, respectively. Increasing the enzyme activity by 50 % for the separation experiments with the purified tyrosinase enzyme in this work resulted in an increase in the phenol separation efficiency to 82-89 %.