Yeni kentsel alanlarda kamusal alan parsellerinin oluşturulmasında uygulama sorunları ve Çayyolu örneği
Application problems in creation of public area parcels in new urban areas and Çayyolu case
  1. Tez No: 201020
  2. Yazar: LEVENT ÖZMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE TÜDEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kentsel planlama, planlamanın temel ilkeleri dogrultusunda yapılarak uygulanmaya çalısılsa da toplumun temelini olusturan dar gelirli yoksul kesim ile yüksek gelirli grup arasında altyapı ve kentsel donatı açısından farklılıklar oldugu, özellikle alt ve orta gelir grubunun yasadıgı mekanlarda saglık tesisi, okul alanı, yesil alan, spor alanı ve altyapı tesisleri yeterli miktarda olmamasından dolayı imar planlarının her kesim için esit, tarafsız ve adil olarak birey basına düsen kamusal hizmet alanları arttırılmalı, Arazi ve Arsa Düzenlemelerinde kamu yararı ve toplum yararı göz önünde bulundurularak her kesim için esit ve adil olarak yapılmalıdır. mar planlarının uygulanabilmesi için gerekli olan ve yasada yer alan uygulama araçları son derece yetersiz olup yasal olmayan dogrultuda kullanılabilmektedir uygulama araçlarının gelistirilmeleri gerektigi ve yeni uygulama araçlarına ihtiyaç oldugu sonucu ortadadır.
Özet (Çeviri)
Urban planning and its application, even though done according to the basic planification principals, will lead to unequal distribution of public areas according to income level of domain?s citizens unless special attention is paid to improve health, education, sport facilities or infrastructure areas in regions where lower income groups live. Due to differences in infrastructure and services distributions between regions where lower and higher income groups live, planification should be done by spending the necessary effort to increase the public service area per capita in poorer areas and by establishing equality, for the benefice of society. The existing application tools being completely insufficient, they can even be used against the law. The need to improve and develop new planning tools comes up as evident as a result of the study.