Dikdörtgen kesitli basit mesnetlenmiş kirişlerin eğilme yönünden karbon ve cam liflerle güçlendirilmesi
Getting strong the beams, which have rectangle section and made support simple, with carbon and glass fibers about cutting and being curved
- Tez No: 201023
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HANİFİ TOKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalısmada dikdörtgen kesitli basit mesnetlenmis kirislerin egilme yönünden karbon ve cam liflerle güçlendirilmesi arastırılmıstır. Betonarme kirislerin çekme bölgesinin tamamında ve bir miktar yan yüzeye kıvırıp sarma metoduyla CFRP ve GFRP ile güçlendirmesi yapılmıstır. Bunun için 16x20x220 cm boyutlarında, C20 betonu ve S420 yapı çeligi kullanılan 9 adet betonarme kiris kullanılmıstır. Güçlendirilen betonarme kirislerin yük-yer degistirme, süneklik, ve enerji yutma kapasiteleri arastırılmıstır. Ayrıca kirislerin kesme, egilme ve basınç bölgelerindeki çatlak davranısları incelenmistir. Deney sonuçlarına göre güçlendirmenin basarılı oldugu kirislerin cam ve karbon liflerle güçlendirilebilecegi, maliyet bakımından incelendiginde ise cam lifin tercih edilebilecegi anlasılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, having rectangular cross section that simple rested beams are searched by reinforced with carbon and glass fibers on inflection direction. Armoured concrete beams in all the drag area and some of side surface by wrapping metod, are reinforced with CFRP and GFRP. Having 16*20*220 cm dimensions of 9 number of armoured concrete beams which contains C20 concrete and S420 construction steel are used. Reinforced armoured concrete beams are investigated according to the capacity of ductility ,absorption of energy and load- place changing . Futhermore the beams which are cutting, inflection and crake behaviours in compressive area are examined. According to experimental results, the beams which are successufly reinforced are reinforced by glass and carbon fibers , it was understood to prefer glass fiber which is examined by cost.