Hava perdeli bir ticari soğutma kabininin sayısal analizi
Numerical analysis of a commercial display cabinet
  1. Tez No: 201022
  2. Yazar: HALİL MURAT GÜNGÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Hava perdeleri özellikle isyerlerinde ve perakende satıs yapan süpermarketlerde iç ortam ile dıs ortam arasında bir bariyer olarak kullanılan sistemlerdir. Bu iki ortam arasındaki hava degisiminin minimum düzeyde tutulması hem ortam hava kalitesi hem de enerji tasarrufu açısından büyük önem arz etmektedir. Dıs ortam ile iç ortam arasındaki hava degisiminin minimum düzeyde olması ısı transferini azalttıgı gibi, ortamdaki mevcut nem dengesinin de sabit kalmasını saglar. Bu proje kapsamında, ticari amaçlı bir sogutma kabininin sayısal analizi yapılmıstır. Kullanılan sayısal metotta sayısal akıskanlar dinamiginin bir paket programı olan PHOENICS'den yararlanılmıstır. Çalısmanın ilk kısmında sogutma kabinleri, sayısal akıskanlar dinamigi ve PHOENICS ile ilgili gerekli literatür arastırması yapılmıstır. Çalısmanın ikinci kısmında ise, sınır sartları ve diger fiziksel özellikleri bilinen tek jetli bir ticari sogutma kabini için gerekli Ql kütügü yazılmıs, vektör ve sıcaklık dagılımlarının grafikleri Photon'dan çıkarılmıstır. Elde edilen sayısal sonuçlar deneysel sonuçlarla karsılastırılmıs ve aralarındaki uygunluk belirlenmistir. Daha sonra mevcut kabin üzerinde iki ve üç jetli durumlar için sogutma gücü esas alınarak yeniden yapılan modellemede, mevcut sistemler içerisinde optimum jet sistemi ve fiziksel sartlar belirlenmistir. Son olarak her üç sistem içinde elde edilen optimum sartlarda, ortam havasının sıcaklıgı ve hızı degistirilmek suretiyle durumlar arası karsılastırmalar yapılmıstır. Yapılan tüm bu CFD analizleri neticesinde elde edilen sonuçların deneysel sonuçlara yakın oldugu ve üç jetli sogutma sistemlerinin kabin içinde ürünlerin muhafaza edilmesi için istenilen sıcaklık degerlerinin saglanmasında zaman zaman biraz daha fazla sogutma gücü gerektirdigi görülmüs olsa da, özellikle kabin içinde homojen bir sıcaklık dagılımı olusturmasından dolayı en ideal sistemler oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
Air curtains are especially used in stores and retailer supermarkets as barrier systems to seperate inner and outer spaces from each other. For both air quality and energy saving, it is crucial that the air transfer between these two spaces are at minimum. Minimization of air transfer between inner and outer spaces, not only decreases heat transfer but also stabilizes the humidity balance. In this project, numerical analysis of a commercial display cabinet has been carried out. For this purpose PHOENICS, a computational fluid dynamics code, is utilized. In the first part of the study, necessary literature review related to display cabinets, computational fluid dynamics and PHOENICS was made. In the second part, the required programme for a commercial display cabinet with one jet, known boundary conditions and physical characteristics is written. Graphs of vector and temperature distributions are taken from Photon. The results of the numerical analysis and the experiments are compared with each other and the conformity degree between these two results is determined. Afterwards, in the re-model for two and three jets situations on the existent cabinet based on refrigeration power, optimum jet system physical conditions for each of the three systems has been modified according to temperature change and velocity values of the air, and comparisons among them have been made. The results indicate that, the results the both CFD analysis and experiments are almost equal and for refrigeration systems with three jets, more refrigeration power is required to obtain the necessary temperature values to keep products fresh in display cabinets. But they are also the most ideal systems especially because they can distribute temperature in a homogeneous way, meaning that the temperature value is the same at every point in the cabinet with three jets.