Ofset baskıda kullanılan hazne sularının alkollü ve alkolsüz baskı üzerindeki etkileri
The effects of dampening solutions on alcoholic and non-alcoholic printing which are used in offset printing
- Tez No: 201024
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İHSAN KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalısmada ofset baskı sisteminde kullanılan alkollü ve alkolsüz hazne suları ile baskı çalısmaları yapılarak; baskı kalitesi, maliyet, mürekkep-su dengesi, kullanılan nemlendirme suyu miktarı ve nemlendirme sistemlerinin makineye, mürekkebe ve kagıda etkileri açısından avantaj ve dezavantajları arastırılmıstır. Farklı gramajlı kagıtlar kullanılarak kagıdın baskı kalitesine etkisi incelenmistir. Bu amaçla baskı denemeleri ve ölçüm çalısmaları yapılmıs olup, baskılardan elde edilen veriler analiz edilerek sonuçlar karsılastırılmıs ve hangi nemlendirme sisteminin daha avantajlı oldugu degerlendirilmistir. Yapılan arastırmalar ve uygulamalar sonucunda, teknolojinin hızla gelismesiyle alkolsüz baskıda kullanılan dünya piyasalarındaki alternatif hazne suyu konsantrelerinin alkolden daha olumlu katkılar sagladıgı ve boya üzerinde alkol gibi olumsuz etkisi bulunmadıgından, gerek randıman ve insan saglıgı açısından, gerekse kalite ve maliyet açsınd
Özet (Çeviri)
In this research, the advantages and disadvantages of printing quality, cost, water-ink balance, used dampening water quantity and moistening systems are researched in terms of their effect on to the machine, ink and paper, by making print works with dampening solutions with and without alcohol used in offset printing. For this purpose, printing tests and measurements are done and data collected are analyzed, results are compared and which of moistening system is more advantageous have been evaluated. As a result of research and applications, by rapid development of technology, alternative dampening solutions in world market used in printing without alcohol provides more positive addition than alcohol, and gives more perfect printing results either in efficiency and in human health or in quality and cost because of having no negative effect on paint like alcohol.