Yüksek dayanımlı betonlarda durabilite ve işlenebilirlik
Durability properties and workability of the high strength concrete
  1. Tez No: 201025
  2. Yazar: VOLKAN NERGİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERAL BEGİMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada 28 günlük standart küp basınç dayanımları 60 MPa (C50/60 TSEN 206-1 ve B50 GOST 26633-91) ve üzerinde olan yüksek dayanımlı betonu farklı özellikte kimyasal katkılar kullanarak üretip, bu betonların farklı kür sürelerinden sonra maruz kaldıkları donma çözülme, sıcaklık etkisi ve su geçirimliliğine karşı durabilite özellikleri incelenmiştir. Belirli zamanlarda beton basınç dayanım testleri yapılarak, bu durabiliteyi etkileyici faktörlerin dayanıma olan azaltıcı etkisi incelenmiştir. Ayrıca, C25/30 (TS-EN 206-1) dayanım sınıfında normal dayanımlı bir beton üretilmiştir. Bu karışımda mineral katki olarak ucucu kül kullanılmıştır. Aynı dizayna sahip ve uçucu kül yerine toplamda aynı miktarda max dane çapı 0,04 mm. olan silikat esaslı madensel toz, kalker tozu ve her ikisindende aynı miktar kullanılarak 3 adet beton serisi üretilmiştir. Üretilen betonların farklı yaşlardaki basınç ve yarmada çekme dayanımları ile gecirimlilik gibi durabilite özellikleri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, some durability properties and workability of the high strength concrete were researched and thawing and freezing effect and high temperature effect were applied on concrete specimens. In periodic times the compressive strength of concrete was tested in order to see the reducer effects of this durability on the strength. Moreover, in the first part of the study, a normal strength concrete was produced at the strength class. In this mixture, fly ashes were used as a mineral additive can addiction. Furthermore, 3 amount of concrete series that have the same design and same amount of mineral powder without using fly ashes were produced. Compressive, tensile strength and porosity of this concrete were finding, in different concrete ages and these values compare with together.