Askorbik asidin hücre yaşlanması üzerine etkisi
The effect of ascorbic acid on cell aging
  1. Tez No: 201026
  2. Yazar: NİHAL ALEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. BARBAROS BALABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Kimya, Biochemistry, Biology, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Serbest oksi jen radikal leri çesitli hastalıkların patogenezinde ve yaslanma sürecinde rol oynayan kararsız, yüksek reaktivi teli moleküllerdir. Serbest oksi jen moleküllerinin yanı sıra bas ta nitrik oksit (NO) olmak üzere reaktif nitrojen türleri de hücrelerin lipit, DNA, karbonhidrat ve enzim gibi tüm önemli bilesiklerine etki ederek hücrelerin yapı ve islevlerini bozmaktadırlar. Lipit peroksidasyonu, hücrelerde ve dokularda serbest radikallerin meydana getirdigi oksidatif stresin bir göstergesidir. Lipit peroksidasyonu seviyelerinin ölçülmesinde bir peroksidasyon ürünü olan malondialdehi t (MDA) kul lanılmaktadır. Serbest radikallerin hücrelerde meydana getirdigi bu degisiklikler, hücre yaslanmasındaki önemli faktörlerden biridir. Askorbik asit (AA) ise özellikle süperoksit ve hidroksil radikalleri ile reaksiyona girerek serbest radikallerin hücrelerde olusturdugu hasarı önleyebilen güçlü bir antioksidandır. Bu çalısmada farklı AA konsantrasyonlarının hücre metabolizması üzerindeki etkisinin ve hücre yaslanmasına yol açan oksidatif stresle mücadelede AA'nın rolünün arastırılması amaçlanmıstır. Bu amaçlar dogrultusunda f ibroblast hücre kül türlerine (L-929 cell line) 100-1000 ?M arasında degisen farklı konsantrasyonlarda AA, 100 nM bir NO inhibitörü olan N-Nitro-L-Arjinin Metil Ester (L-NAME) ve 1 mM H2O2 uygulanmıs ve bu hücre kül türlerinde NO düzeyleri spektrofotometrik olarak, AA ve MDA seviyeleri ise HPLC'de ölçülmüstür. Sonuç olarak AA, olusturulan tüm gruplarda doz bagımsız olarak NO miktarını azaltmıstır. AA ve L-NAME birlikte uygulandıgında bu iki bilesigin birbirlerinin etkilerini sadece düsük dozlarda antagonize et tigi tespi t edilmistir. H2O2'nin ise MDA seviyelerini arttırdıgı, oksidati f stresi önlemeye çalısan AA seviyelerini ise azalt tıgı saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
Free oxygen radicals are highly reactive and unstable molecules which play role in aging and pathogenesis of various diseases. Free radicals and reactive ni trogen species especial ly ni tric oxide (NO) ef fect to al l important cel l compounds such as l ipids, DNA, proteins, enzymes and these species impair cel l structure and function. These changes that are occured by free radicals are very important factors for cel l aging. Ascorbic acid (AA) is a powerful antioxidant that reacts wi th especially superoxide and hydroxyl radicals and prevents the formation of free radicals in cel l . In this study, i t is aimed to research the metabol ism of AA on cel ls in various concentrations and the role of AA on preventing oxidative stres which causes cel l aging. In this direction, L-929 f ibroblast cel l cul tures were appl ied dif ferent concentrations of AA, a NO inhibi tor N-Nitro-L-arginine methyl ester (L-NAME) and H2O2 . NO levels were measured by spectrophotometer, AA and MDA levels were measured by HPLC in these cel l cul tures. As a resul t, AA decreased the amounts of NO in a doseindependent manner in all groups. We determined that when AA and L-NAME were appl ied together, these two compounds antagonised the ef fects of each other only in low doses. H2O2 increased MDA levels and decreased AA.