Kamu konut binalarının kullanım aşamasındaki bakım-onarım yönetimi bir yönetim yöntemi önerisi
Maintenance and repair of public housing buldings the process of usage
  1. Tez No: 201048
  2. Yazar: FATİH ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TANJU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tezde, kamuya ait konut binalarının, kullanım asamasında bakım, onarım yönetimi için bir yöntem gelistirilmesi amaçlanmıstır. Bu amaçla, öncelikle Türkiye'deki çesitli kamu kuruluslarına ait konut binalarında bakım, onarım yönetimi modelleri, organizasyon yapıları ve isleyis biçimleri analiz edilmistir. Seçilen örnek bir kamu kurulusu konut binalarının mevcut bakım, onarım yönetimi yöntemi, kullanıcı değerlendirmesi de yapılarak incelenmis ve uygulamaya yönelik aksaklıklar ortaya konmustur. Çesitli dünya ülkelerindeki kamu konut binaları bakım, onarım yöntemleri incelenmis, ardından analizler sonucunda Türkiye'de kamu konut binaları için ileri ve geri beslemeli yeni bir bakım, onarım yönetimi yöntemi olusturulmustur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the purpose is to develop the usage of public buildings for maintenance and repair methods. For this purpose, firstly, several public structures about maisntenance and repair are analysed in Turkey and its repair models, organization structures, operation are also searched. The selected sample of public establishment and its repair and maintenace method is analysed by users, by this study, it is assesed as a usable building. Moreover, probable faults are clarified. All serveral kinds of public building housings are analysed and at the end of analsis, it is proved that a new repair and maintenance method is produced for public housings in Turkey.