Türkiye'de çevre koruma alanlarının yönetimi ve bu alanlarda tarımın sürdürülebilirliği: Göksu deltası örneği
Manegement of protected environment areas in Turkey and sustainability of agriculture on these areas: The case of Göksu delta
  1. Tez No: 201049
  2. Yazar: GÜLHAN KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN TANRIVERMİŞ, PROF. DR. BEYTİYE ÖZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Çevre Mühendisliği, Agriculture, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada çevre koruma alanlarının yönetimi genel olarak incelenmiş ve bu alanlarda tarımın sürdürülebilirliğine örnek olay (Göksu Deltası) çerçevesinde değerlendirilmiştir. Araştırma alanı olarak Silifke İlçesi'ne bağlı Göksu Deltası içinde yer alan 9 köy seçilmiştir. Bu köylerden basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle 57 haneye, köylerin muhtarlıkları ve diğer paydaşlara anket uygulanmıştır. Tarım işletmelerinde yaygın üretim faaliyetlerinde fiziki girdi kullanımı, maliyetler ve gelirler analiz edilmiş, başlıca göstergelerle bireysel üreticiler ve diğer paydaşların koruma alanı ve yönetimine yaklaşımları incelenmiştir. Alanların yönetimine ÖÇK alanı içinde ve çevre yerleşim birimlerinde yaşayan halkın katılımı mümkün olmamaktadır. ÖÇK müdürlüğü hedefleri doğrultusunda tarım, turizm ve diğer alanlara yönelik getirilen kısıtlamalar gelir ve refah kaybına neden olabilmekte, ancak yasal ve kurumsal düzenlemeler çerçevesinde bunlar tazmin edilememektedir. İşletmelerde ortalama arazi varlığı 36,82 da olup, bunun % 96,03'ü sulu arazidir. Tarımda toprak genellikle aşırı işlenmekte ve yılda 2-3 ürün alınabilmektedir. İşletmelerde birden fazla ürün yetiştirilmesiyle birlikte belirli araziler sürekli aynı ürüne (çilek) ayrılmakta ve monokültür tarım daha belirgin hale gelmektedir. İşletmelerde bitkisel ve hayvansal üretim faaliyetleri birbirlerine entegre edilememiş, anız yakma uygulanmakta, kimyasal mücadele ve aşırı sulama yaygın olarak tercih edilmektedir. Tarımın sürdürülebilirliğinin sağlanması açısından öncelikle destekleme politikalarının yeniden düzenlenmesi, çevre kirliliğine neden olabilecek girdi sübvansiyonlarının azaltılması, organik ve düşük dış girdili tarım yöntemlerinin teşvik edilmesi ve üreticilerin bilinçlendirilmesi gerekli görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Management of protected environment areas has been examined in general and the sustainability agriculture on these areas has been evaluated within the framework of the given example (Göksu Delta) in this research. 9 villages, which are found in Göksu Delta and dependant on Silifke District, have been chosen for the research area. 57 households, committees of chief of villages and the other stakeholders have been taken a poll by sampling method. Physical input usage, costs and incomes in the crop farming mass production activities are analyzed, primary indications and individual producer and protected areas of other stakeholders and the approaches about their management are examined. It is not possible for the people, who live in the protected environment area and in the surrounding settlements, to participate to the management of the areas. In accordance with the goals of the Specially Protected Environmental directorate, the restrictions towards the agriculture, tourism and other activities causes income and welfare losses, however, these cannot be compensated within the framework of legal and institutional arrangements. The average size of farms is 3.68 hectare and 96.03 % of this land is irrigated land. The land is generally over-cultivated in the agriculture and 2 or 3 crops can be produced annually. Besides the multiple crop growth, some of the areas have been separated for the same product (strawberry) and monoculture farming has been becoming more evident. The crop and animal husbandry production activities in the enterprises have not been integrated each other, stubble burning has been applying and pesticides usage and over-irrigation have been commonly preferred. In order to perform the agricultural sustainability, readjustment of the support policies, reduction of input subventions that may cause environment pollution, encouragement of organic and low input agriculture and making the producers awareness about this case is considered to be necessary. Science Code : 903.2.021