Eksenel yüklü kare kesitli betonarme kolonların sonlu elemanlar yöntemi ile nonlineer aanalizi
Nonlinear analysis of reinforced concrete columns with axial load and in square cross section by way of finite elements method
- Tez No: 201051
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Betonarme yapı elemanlarında yapılan deneysel çalısma verileri analitik çalısma sonuçları ile karsılastırılmıstır. Bu amaçla, deneysel çalısmalardaki kare kesitli betonarme bir kolon modellenmistir. Modelin öncelikle, sonlu elemanlar yöntemine göre dogrusal olmayan (nonlineer) analizleri yapılmıstır. Analitik çalısmada ANSYS paket programı kullanılmıstır. Deneysel verilerle analitik çalısma sonuçlarının örtüsebilmesi amacıyla alternatif varsayımlar yapılmıstır. Elde edilen sonuçlar deneysel veriler ve teorik analiz sonuçları ile karsılastırılmıstır. Yapılan çalısma sonucunda ANSYS paket programının mevcut sürümünün gerçekçi sonuçlar vermedigi görülmüstür. Özellikle tepe noktası degerinden sonrası için herhangi bir sonuç elde edilememesi programın önemli eksikliklerinden oldugu tespit edilmistir.
Özet (Çeviri)
Data concerning experimental study made on reinforced concrete structure elements are compared with the analytical study results. For this purpose, a reinforced concrete column with a square cross section in experimental studies has been modelled. First of all, nonlinear analyses of the model according to finite elements method have been done. In the Analytical study the package program, ANSYS has been used. Alternative assumptions have been made so as the experimental data to overlap with the analytical study results. The results obtained have been compared with the experimental data and theoretical analysis results. At the consequence of the study conducted, it was seen that the current version of the package program, ANSYS did not yield realistic results. As any results were not obtained especially after the peak point value, this was determined as one of the important deficiencies of the program.