Promethee sıralama yöntemi ile personel seçimi ve bir işletmede uygulanması
Personnel selection with Promethee sequencing method and an industrial application
- Tez No: 201059
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnsan kaynakları yönetiminin en önemli ve en zor konulardan bir tanesi personel seçme sürecidir. Doğru işe doğru adayın seçilmesi, işletme gereksinimlerinin doğru bir biçimde belirlenmesine ve alternatifler arasından en uygun adayın seçilmesine yardımcı olacak bir sistemin kurulmasına bağlıdır. Personel seçme problemi seçim sürecinde birden çok alternatifin değerlendirilmesini gerektiren çok kriterli zor bir karar problemidir. Bu çalışmada, bir işletmenin personel seçim süreci incelenmiş ve PROMETHEE sıralama yöntemi ile alternatif bir seçim yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntemde, kriterler ile alternatif işgörenler tespit edilmiş ve alternatif adayların öncelikleri PROMETHEE yöntemi ile hesaplanarak öncelik sıraları belirlenmiştir. Bu yeni yöntem ile gerekli kriterleri sağlayan alternatif adaylar arasından en uygun işgörenin belirlenmesi sağlanmış ve işletmelerde doğru işgörenin seçilememesinden kaynaklanan maliyetler ve seçim sürecindeki subjektif değerlendirmeler en aza indirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important and hard subjects of human resources management is personnel selection process. To select the right man for the right job depends on firm needs defined rightly and forming a system helping to select the right man among the alternatives. Personnel selection problem is a hard multicriteria decision making problem which is required to evaluate more than one alternatives in selection process. In this study, personnel selection process of a firm was invastigated and an alternative selection method has been develeped using PROMETHEE sequencing method. In this method, criterions and alternative candidates has been determined and priority squences of alternative candidates has been determined by calculating the priorities with PROMETHEE mehtod. With this new method, the right man has been chosen among the alternative candidates providing the essential criterions and the costs of not chosing the right man in firms and subjective evaluations in selection process has been tried to minimize.