Ankara ilinde tüketime sunulan sokak sütlerinde ve beyaz peynirlerde Brucella varlığının ELISA yöntemiyle araştırılması ve Brucella bakterisinin Kefir'de yaşam süresinin tayini
Researching Brucella presence by ELISA method in milk and cheese which is consumed in aAnkara territory and obtaining life-time of Brucella bacteria in Kefir
  1. Tez No: 201060
  2. Yazar: NAİLE TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu aratırmada; ilk olarak 100 çi süt örnei ve 200 beyaz peynir örnei olmak üzere toplam 300 örnek ELISA yöntemiyle incelenmitir. ncelenen 100 çi süt örnei; Ankara ili semt ve ilçelerindeki sokak sütçülerinden temin edilmitir ve ELISA yöntemiyle Brucella Ig G Pozitiflii yönünden incelenmitir. Buna göre 100 adet örnein 16 (%16)'sı Brucella spp. yönünden pozitif bulunmutur. ncelenen 200 beyaz peynir örneinden; 100 tanesi Ankara'da bulunan deiik market ve semt pazarlarından, 50 tanesi ırnak ilinden ve 50 tanesi ise Van ilinden temin edilerek ELISA yöntemiyle Brucella Ig G Pozitiflii yönünden incelenmitir Buna göre 200 adet örnein hiçbirinde Brucella Ig G antikorları yönünden pozitiflik saptanamamıtır. Ayrıca bu aratırmada; Brucella bakterilerinin Kefirde canlı kalma süresi de aratırılmıtır. Bu çalıma sonucunda; Brucella melitensis 16M ve Brucella abortus 544sularından hazırlanan bakteriler kefir içerisindeki üç farklı bakteri younluunda ilk 0-24 saat aralıında canlılıını sürdürürken, 24 saatten itibaren üreyememektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, total 300 samples as 100 raw milk samples and 200 white cheese samples are investigated with Elisa Method. The first 100 raw milk samples are collected from milkman working in the streets of the Ankara?s neighbourhoods and counties and investigated according to Brucella Ig G pozitive with ELISA method. According to test results, 16% of 100 samples is determined as positive.The other 200 white cheese samples are collected from different county?s bazaars. 50 of them are collected from ırnak, 50 of them are collected from Van and last 100 of them are collected from Ankara and investigated again according to Brucella Ig G pozitive with ELISA method . According to the results, no positive Brucella Ig G anticores are determined. Also, in this study life time of bacterias in Kefir is investigated. According to this study?s results, Brucella melitensis 16M and Brucella abortus 544 A bacteries exists with different bacteria intensities in the Kefir at the first 0-24 hours but after 24 hours, they can not be reproduced.