Toplam verimli bakım planlamasının hava araçlarına uygulanması: Cessna model R172H (T-41D) uçağı pervane çatlak çentik kontrolleri üzerinde uygulama
Application of totol productive maintenance on aircrafts: Application over Cessna model R172H (T-41D) airplane propeller scratch and crack controls
- Tez No: 201058
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Kazalar, Sivil Havacılık, Aeronautical Engineering, Accidents, Civil Aviation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, çok pahalı olan ve hayati riskler taşıyan hava araçları için bakım ve havacılık organizasyonlarının yönetiminde Toplam Verimli Bakım (TVB)'ın kaza kırım riskinin azaltılması, verimliliğin arttırılması ve pilot istihdamı açısından taşıdığı önem vurgulanmıştır. Hava aracı bakım yönetimi, Türk sivil havacılığındaki gelişmeler, TVB ile ilgili genel bilgi verilmiş, Türkiye'de başarılı TVB uygulama örnekleri anlatılmıştır. hava araçlarına yönelik seviye 2 bakım kademesinde kullanılabilecek günlük faaliyet durum çizelgesi bu çalışmada geliştirilerek bakım onarım faaliyetleri 8 ay süre ile kayıt altına alınmıştır. Bu süre zarfında yapılan bakım onarım faaliyetleri değerlendirilmiş ve Cessna Model R172H (T-41D) uçağı pervane çatlak çentik kontrolleri bakım onarım faaliyetinin problem sahası teşkil ettiği belirlenmiştir. TVB yaklaşımının problem sahasına uygulanması ile bu sorunun giderileceği düşüncesi ile çalışma başlatılmıştır. 4 aylık süreçte TVB uygulaması ile T-41D uçağının pervane çatlak çentik kontrolleri bakım onarım işlemi için TVB uygulaması ile %36 verimlilik artışı sağlandığı görülmüştür. T-41D uçağının pervane çatlak çentik kontrollerinde TVB uygulaması sonucu ulaşılan değerler dikkate alındığında TVB uygulamasının hava araçları bakım yönetiminde ve tüm havacılık organizasyonlarının etkin v yönetiminde başarılı bir şekilde uygulanıp verimli sonuçlara ulaşılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, importance of Total Productive Maintenance (TPM) for the management of maintenance of the very expensive aircrafts and aviation organizations, the effect of TPM for reducing the risk of the aircrafts? accidents, increasing the productivity and pilots employment have been pointed out. Management of aircraft maintenance, information on TPM, successful TPM application examples in Turkey have been expressed. Daily work plan chart which can be used in aviation intermediate maintenance organization have been developed and all maintenance and repair works recorded for 8 mounts period. After recognition of this period works it identified that Cessna Model R172H (T-41D) airplane propellar scracth crack inspection maintenance works have a problem area. With the thought of solving the problem by application of TPM approach research has been initiated. By TPM application on T-41D propellar maintenance works for 4 months it has been seen that 36% productivity increase occured. v When taking in to the consideration of values after TPM application on T-41D airplane propellar scracth crack controls it has been recognized that TPM can be succesfully used for management of aircraft maintenance and effective management of all aviation organizations.