Jeotermal enerji ile ısıtılan Kütahya ili Simav ilçesindeki ısıtma sisteminin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi ve uygulanması gereken yenilikler
Innovations that must be carried out and evaluation of the environmental effects about the heating system in Simav (it is a county of Kütahya) which is heated by geothermal energy
  1. Tez No: 201069
  2. Yazar: GÖKHAN YONAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA GALİP ÖZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Gün geçtikçe gelisen sanayi ve teknoloji karsısında ve artan dünya nüfusundan dolayı ülkemizde ve dünyada enerji ihtiyacı hızla artıs göstermektedir. Günümüzde enerji ihtiyacının büyük bir kısmı fosil kaynaklı enerji ürünleriyle karsılanmaktadır. Mevcut tükenebilir, fosil enerji kaynaklarındaki azalma ve bazı kaynakların yol açtıgı çevresel sorunlar, yeni, yenilenebilir ve çevreci enerji kaynaklarını gündeme getirmistir. Jeotermal enerji de bu kaynaklar arasında yenilenebilir, çevreci ve dısa bagımlı olmadan kullanılabilen milli bir kaynagımız olarak ön plana çıkmaktadır. Jeotermal enerjinin yenilenebilir olması, çevreye zarar vermemesi, kullanma alanlarının çok genis olması, ilk yatırım maliyetleri dısında uzun süre masraf çıkartmaması ve yerel bir kaynagımız olması baslıca avantajları ve özellikleridir. Bu çalısmada; büyük bölümü jeotermal enerji ile ısıtılan Kütahya ili Simav ilçesindeki bölgesel ısıtma sistemi incelenmis, çevresel etkilerinin degerlendirilmesi yapılmıs ve sistem için faydalı olacak yenilikler üzerinde durulmustur.
Özet (Çeviri)
Because of the developed industry, technology and the increasing population in the world and in our country, energy necessity has been increased recently. The most important part of the energy necessity has been supplied from the fossil source. New, reusable energy sources and environmental energy sources have become a current issue, due to the existing expendable decrease in fossil energy sources and environmental problems which are caused from different reasons. Geothermal energy has also been a local source within these sources; as it is reusable, environmentalist and that can be used independently from other countries. Reusability, harmlessness for the environment, very wide manipulation areas, hasn?t got any expenses for a long time except from the first investment costs and also our local source are the main advantages and characteristics of the geothermal energy. In this study; local heating system in Simav, which has been heated by geothermal energy, has been researched, evaluation of the environmental effects has been studied and renovations for the heating system has also been mentioned.