Atık sulardan kurşun(II) ve bakır(II) iyonlarının yumurta kabuğu ile uzaklaştırılması ve optimum koşulların belirlenmesi
Lead(II) and copper(II) remove from aqueous solution by adsorption onto egshells and to determine optimum conditions
  1. Tez No: 201071
  2. Yazar: BURCU FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. CANAN CABBAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Hızla büyüyen dünyamızda endüstriyel gelişime bağlı olarak meydana gelen çevre sorunları gün geçtikçe önlenemez bir hale gelmiştir. Endüstrilerin çeşitli proseslerinde metal ve kimyasal kullanımının artmasıyla ağır metallerin oluşturduğu kirlilik, yeni arıtım teknikleri ve maliyeti az olan, kolay bulunur adsorban arayışlarını arttırmaktadır. Bu çalışmada, atık sularda çok miktarda bulunan Pb(II) ve Cu(II) iyonlarının yumurta kabuğu (YK) üzerinden adsorpsiyonunun uygulanabilirliği araştırılmıştır. Yumurta kabuğunun yüzey özellikleri, gözenek boyut cihazı ve yüzey fotoğraflarıyla incelenmiştir. Gözenek yapısının gelişmiş olmadığı saptanan yumurta kabuğunun, kimyasal bileşiminin büyük oranda kalsiyum karbonattan oluştuğu FTIR spektrofotometresi ile belirlenmiştir. Kesikli sistem kullanılarak gerçekleştirilen adsorpsiyon deneylerinde Pb(II) ve Cu(II) iyonlarının adsorpsiyon davranışları önce parametrik incelenmiştir. Dengeye gelme süresi belirlendikten sonra her bir parametre değişimi diğer parametrelerin sabit, tek parametrenin değişimi yapılarak bulunmuştur. Ayrıca başlangıç konsantrasyonu değiştirilerek her bir iyonun izotermleri belirlenmiştir. Her iki iyonunda Freundlich izotermi ile uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Cevap-yüzey metodu yaklaşımı ile adsorpsiyon prosesine etkisi olan üç önemli değişken, pH, adsorban dozajı (g adsorban/0,05L metal çözeltisi, 60ppm) ve sıcaklık (0C), bağımsız değişkenler olarak seçilmiştir. İstatistiksel ikinci dereceden çok terimli denklem kullanılarak parametrelerinin etkisi Box-Wilson deneysel tasarım metoduna göre maksimizasyonu yapılmıştır. Pb(II) ve Cu(II) için maksimum adsorplama miktarlarının 2,87 mg metal iyonu/g YK ve 2,26 mg metal iyonu/g YK olarak bulunduğu durumda, başlangıç konsantrasyonu, pH ve sıcaklık değerlerinin sırasıyla 1 g/ 0,05 L kurşun(II) metal çözeltisi, 6, ve 20 0C; 1 g/0,05 L bakır(II) metal çözeltisi, 10 ve 18,5 0C 1 g/0,05L metal çözeltisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It was determined that according to industrial development, environmental problems hard to stop day by day. Increasing of heavy metal ration at different kinds of indusrial facilities as metal and chemical using cause to search new treatment technic, cheap and accessible materials. The purpose of this study is to investigate feasibility of lead (II) and copper (II) adsorption on eggshells from aqueous solution. The surface morphology of eggshell was observed with a scanning electron microscopy (SEM) and the pore size distribution (PSD). It was determined that eggshell, pore structure is not effective, has formed high calsium carbonate ratio according to FT-IR spectrophotometer measurement. Batch mode adsorption experiments were carried out to assess the adsorption behavior of lead (II) and copper (II) in aqueous solution as to be parametric. After determined the retantial time, one of the parameter changing was fixed when others are constant. Besides, initial consantrations were changed to find each ions? isotherms. Both of the ions were suitable with Freundlich isotherm. The influence of threeprocess variables, namely, adsorbent dosage (g adsorbent per 0,05 L metal solution), solution pH, and temperature, on the removal of lead (II) and copper (II) were also examined, using a response surface methodological (RSM) approach. The Box-Wilson model was used for maximized and a statistically second-order polynomial equation was fitted to the model exhibiting a response-variable relationship. The optimum conditions for maximum adsorption of lead (II) were found to be as follows: adsorbent concentration of 1 g per 0,05 L of metal solution, pH 6,0, and temperature of 20 C. Maximum adsorption capacity of copper (II) and lead (II) were found to be as 2,87 mg lead (II)/g and 2,26 mg copper (II)/g of adsorbent. The optimum conditions are determined as following; adsorbent concentration of 1,0 g per 0,05 L of metal solution, pH 10,0, and temperature of 18,5 C.