Bazı 2-[5-metil-4-(sübstitüe fenilazo)-2H-pirazol-3-ilazo-1,3-indandion ların sentezi ve görünür bölge absorpsiyon spektrumlarının incelenmesi
Synthesis of some 2-(5-methyl-4-phenylazo-2H-pyrazol-3-ylazo)-1,3-indandiones and investigation of visible absorption spectra
- Tez No: 201072
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
o-,m-,p-sübstitüe anilinler ile diazonyum tuzu hazırlanmıs, hazırlanan diazonyum tuzu 3-aminokrotonitril ile kenetlenerek 3-Amino-2-(sübstitüe fenilazo)but-2-ennitril elde edilmistir. Ürün hidrazin monohidratla etkilestirilerek halka kapanması saglanmıs ve 4-(sübstitüe fenilazo)-5-metil-2Hpirazol- 3-ilamin elde edilmistir. Bilesik yeniden diazolanmıs ve 1,3-indandionla kenetlenerek 2-[5-Metil-4-(sübstitüe fenilazo)-2H-pirazol-3-ilazo]-1,3-indandion elde edilmistir. Elde edilen bilesiklerin yapıları H-NMR spektrumu, Kütle Sprektrumu (MS) ve FT-IR ile tayin edilmistir. Ayrıca bilesiklerin UV-GB spektrumları üzerine derisim, çözücü, asit ve bazik ortamın etkisi incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Diazonium salts were prepared with the use of o-,m-,p-substituted anilines and 3- amino-2-phenylazo-but-2-enenitrile was prepared by the coupling reaction of diazonium salts with 3-amino-but-2-enenitrile and finally 5-methyl-4-phenylazo- 2H-pyrazol-3-ylamine was obtained by the ring close of this compound with hydrazine monohydrate. The diazonium salts of these compounds were prepared again and 2-(5-methyl-4-phenylazo-2H-pyrazol-3-ylazo)-1,3-indanedione was prepared by the coupling of 1,3-indanedione at 2-position. The structures of the products synthesized were elucidated by H-NMR, MS and FT-IR spectra. The effects of solvent, concentration and acid-base on absorption spectra of the compounds were also investigated.