Yapı üretim sürecinde kaynak yönetimi karar alma modeli
A decision making model for resource management in construction process
  1. Tez No: 201088
  2. Yazar: ÖZLEM KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. TANJU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Günümüz çevresel ve ekonomik koşullarından dolayı her sektörde olduğu gibi yapı üretim sektöründe de üretime katılacak kaynakların temin edilmesi ve kullanılması kısıtlıdır. Değişen yapı ihtiyaçlarına paralel olarak, karmaşık ve çok girdili bir hale gelen yapı üretimi eylem ve süreçlerinin gerçekleşme sürelerinin kısalması, kullanılan finansman kaynağının büyümesi ve işgücü, araç-ekipman, malzeme ihtiyacının ve niteliklerinin önemli ölçüde artması; üretimin belirli yönetsel metot ve etmenler çerçevesinde yönetilmesini gerekli kılmıştır. Yapı üretiminin alt amaçları olan; maliyetin azaltılması, uygulama süresinin kısaltılması ve hedeflenen kalitenin gerçekleştirilebilmesi, kullanılan tüm kaynakların en uygun biçimde bir araya getirilmesinin ve kullanımlarının verimlilik ilkesi etrafında gerçekleşmesine bağlıdır. Bu durumda kaynakların, verimliliğini artıracak şekilde planlanması, programlanması, yürütülmesi ve denetlenmesi eylemleri; problem çözme, karar alma, organizasyon, koordinasyon, standardizasyon, iletişim gibi genel yönetim eylem ve etmenlerini süreçlere entegre edecek bir yönetim modelinin uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle tezde; yapı üretim süreci ile genel yönetim eylem ve etmenlerinin kaynak yönetimi ara kesitinde birleştirildiği bir kaynak yönetim karar alma modeli geliştirilmiştir. Bu modelin iki ana amacı vardır. Birincisi; yapı üretim süreci alt aşamalarında birbiriyle sıkı ilişki içinde olan kaynaklara ait eylem akış şemalarını oluşturmaktır. İkinci amaç ise; bu eylemlerin v gerçekleştirilmesinin maliyet, süre ve kalite sınırları içerisinde kalmasının sağlayan kararların, genel yönetim eylem ve etmenleri çerçevesinde alınmasının sürece faydalarının tanımlanması analiz edilmesi, önem ve fonksiyonlarının belirtilmesidir.
Özet (Çeviri)
In today?s world, as in all other sectors, there seems to be a shortage of aduquate resources within the overall framework of construction process. In our constantly changing daily lives, on the other hand, the drantic changes taking place in users? needs and standards have paved the way for a whole recently introduced set of new function and characteristics within the construction sector. Further to that, the shortening of complicated building production processes, the increase in financial resources combined with the qualitative improvements in workmanship, construction equipment and machinery have made it imperative that construction process be managed within the framework of specific managerial techniques and methods. Goals such as cost reduction, time-saving in construction process and attainment of much higher quality standarts are all dependant upon the correct allocation of resources as well as achieving a higher degree of productivity. To this end, implementation of successful process management model becomes of crucial importance that will integrate factors such as resource allocation, programming, problem-solving techniques, decision-making, coordination and standardization into the construction management process. In the thesis, a resource management decision making model has improved through intersection of the construction process and general management systems. The model has two purposes. The first is to constitute resource flow chart of vii construction process. The second purpose is to define and analyse of general management actions and factors? benefits for the decisions which keep the cost, time and quality in boundaries.