Enterprise resilience program management system in construction industry modal proposal
İnşaat sektörü için kurumsal esneklik programı yönetim sistemi model önerisi
  1. Tez No: 535358
  2. Yazar: CANSU BOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN ALPKÖKİN, PROF. DR. Matthias SUNDERMEIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Taraflar arasında ortaya çıkan uyuşmazlıkların temel nedeni, projenin yürütülmesi sırasında, herhangi bir sürecin, gerçekleşen bir risk nedeni ile kesintiye uğraması ve tarafların çıkar çatışmaları, karmaşık karar alma mekanizmaları sebepleri ile, uygun sürelerde problemin çözülerek işin normal akışına döndürülememesidir. İşveren tarafından taşere edilecek işin tamamlanması için ilgili diğer partilerin görevlendirilmesi öncesinde; işveren tarafından tamamlanması beklenen işin tüm süreçlerinin, süreçlerinin tüm bağımlılıklarının ve bağımlılıklarının yokluğu halinde süreçte kesintiye sebep olabilecek tüm risklerin net olarak tanımlanması ve organizasyonun risk iştahı gözönünde bulundurularak, süreçlerin önceliklendirilmesi ve öncelikli süreçlerin yürütümü sırasında riske maruz kalması halinde hangi önlemlerin ne kadar sürede hangi parti tarafından alınacağının da belirlenmesi gerekmektedir. Ancak bu bilgiler dikkate alınarak hazırlanan ihale şartnameleri ile yüklenicileri belirlenen projelerde, risklerin en aza indirildiğinden ve kabul edilen risklerin gerçekleşmesi halinde tarafların nasıl hareket edeceği ve kriz çözme süreçleri için ne kadar kaynak ayıracakları konularında mutabık kalmaları mümkün olabilir. Taraflar arasında mutabık kalınan bu maddelerin organizasyonda sürdürülebilir şekilde işletilebilmesi için organizasyon yapılarına uyarlanması, yönetimin sürekli desteği ve model yapısının gerektirdiği diğer bağlı tüm süreçlerin işletmeye alınması da önem taşımaktadır. Işverenin, alt yüklenici temsilcileri ile biraraya gelerek yapılan değerlendirmeler ve teknik fikir alışverişleri sırasında ortaya çıkan bu bilgi birikim, işveren tarafından daha sonra taşere edilmesi düşünülen diğer benzer projeler için de ön veritabanını oluştururken, aynı zamanda organizasyonda kalite yönetimi, performans ve kaynak yönetimi gibi sürdürülebilirlikle ilgili diğer aktivite ve hedeflerin de ölçümlenebilir şekilde tanımlanmasına katkıda bulunacaktır. Yine bu çalışmalar sırasında, çalışmaya katılan tarafların ERPMS modeli hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanacak ve modelin bilesenlerinden biri olan organizasyonda yürütülmesi kararı alınan ERPMS modelinin farkındalık yaratma süreci için de başlangıç olacaktır. ERPMS modeli ile; süreç yönetimi, iş sürekliliği yönetimi, risk yönetimi, sözleşme yönetimi, uyuşmazlık ve çatışma yönetimi, kalite ve performans yönetimi sistemlerinin entegre şekilde organizasyon yapısına uyarlanması ve tümünün birlikte işletilerek organizasyonlarda yürütülen proje iş süreçlerinin esnek ve dayanıklı yapıda olmaları hedeflenmektedir. Esnek yapıya sahip organizasyonların ise, uzun ve kısa vadede kaynak kayıplarını en aza indirmeleri, müşteri memnuniyetlerini ve üretim verimlerini arttırmaları mümkün olacak; rekabetin giderek arttığı serbest piyasa pazarında konumlarını sağlamlaştırmaları kolaylaşacaktır. ERPMS modelinde süreç yonetimi aşamasında; organizasyonda yürütülen iş süreçleri teknik ve idari olarak ayrı ayrı seviyelendirilerek ve tanımlanarak, organizasyondaki asil ve yedek süreç sahipleri belirlenecektir. İş sürekliligi yönetimi yaklaşımı ile süreçlerin bağlı bulundukları diger süreçlerin tanımlanması, yine bu süreçlerin kriz anında kesintiye ugramasına sebep verecek tüm bağımlılıklarının belirlenmesi ve alternatif kriz senaryoları üzerinden tekrar ayağa kaldırma planlarının hazırlanması ve organizasyona entegre edilerek düzenli aralıklarla test edilip geliştirilmesi hedeflenmektedir. Risk yönetimi yaklaşımı ile, organizasyonda normal iş akışları sırasında da süreçlerde kesintiye sebep verebilecek, risk tehdit unsurlarının belirlenmesi ve bu risklere maruz kalma sıklıklarının değerlendirilerek önceliklendirilmeleri sağlanmaktadır. Süreç yönetimi, iş sürekliliği ve risk yönetimi aşamalarında elde edilen tüm verilerin, alt yüklenici gruplari ile de görüşülerek oluşturulması ve yapılacak yeni proje ihalelerinde teknik şartnamelere altyapı oluşturulması sağlanabilecektir. Bu veriler temel alınarak, işveren tarafından alt yüklenicilere devredilen projelerde önceden riskler tanimlanip, kriz durumlarında nasıl yöntemler izleneceği taraflar arasinda görüşülüp mutabakata varildiği için, çikan uyuşmazliklarin çözüm süreleri kısalacak, oluşabilecek her türlü kaynak kayıpları en aza indirilecektir. Entegre edilen yönetim sistemlerinin kalite, performans ve değişim yönetimi sistemleri ile birlikte çalışır şekilde organizasyona uyarlanması modelin sürdürülebilir olmasını sağlayacaktır. Kalite yönetimi yaklaşımı ile, modelin sürekli iyileştirilmesi için planlama, uygulama, kontrol etme ve yeni aksiyonlari belirleme temel başlıklari ile alt hedefler ve yönetişim yapısı oluşturulacaktır. Performans yönetimi yaklaşımı ile, alt hedefleri belirlenen aktiviteler sorumlu çalışanlar için belirli hedefler şeklinde atanacak ve bu hedeflerin beklenen gerçekleştirilme süreleri tanımlanarak, izlenebilir ve ölçülebilir yapı kazanması sağlanacaktır. Değişim yönetimi ile, entegre edilen tüm yönetim sistemlerinin düzenli olarak gözden geçirilmesi ve taraflardan alınan geri bildirimler ile, iyileştirme ve değişim talepleri tekrar değerlendirilerek modele tekrar uyarlanmaları sağlanacaktır. Bu süreçte, gerek duyulması halinde tüm dökümanlar tekrar güncellenecek ve bu sayede projede kullanılacak tüm kaynak ve dökümanların sürekli güncel tutulması sağlanacaktır. Geliştirilen entegre ve çevik ERPMS model sayesinde, organizasyonlar da daima ve çok hızlı sekilde gelişen piyasa koşullarında meydana gelebilecek kesintilere karşı esnek, dayanıklı yapıya kavuşacaktır. Tez çalışmasında, ERPMS modelinin inşaat sektörüne ve inşaat projelerine uyarlanabilmesi için, önerilere yer verilmektedir. Tez konusu olarak, inşaat sektörünün ve inşaat projelerinin seçilmesinin temel nedeni, inşaat projelerinin karmaşık organizasyon yönetim yapıları ve iş süreçleri ile farklı dinamiklere sahip olmasıdır. Bu farklı dinamikler nedeniyle, belirsizlikler ve süreçlerde kesintiye sebep olabilecek risk sayıları artmaktadır. Süreç kesintilerinin uygun süreler içinde çözülememesi sonucunda, proje teslimleri gecikmekte ve planlanan kaynak tüketim oranları üzerine çıkılmaktadır. İnşaat proje ihale bedellerinin yüksek tutarlarda olması ve projelerin geç teslimi sonucunda tüm proje paydaşları icin yine yüksek oranlarda kaynak, itibar kayıplarına sebep vermesi nedenleriyle, özellikle inşaat sektöründe yürütülen projelerin esnek yapıda olmaları daha fazla önem kazanmaktadır. Inşaat sektöründe ve özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde organizasyon yapılarının daha yüksek oranda tek yönetici tarafından yönetildiği ve yönetim kararlarının verildiği, yöneticilerin eski yönetim modellerine bağlı bulundukları organizasyonlarda uygulanması daha zor görünürken, sürekli gelişen ve ivme kazanan rekabet ortamında firmaların ERMPS modeli ile önerilen yönetisim yapısının firma ve organizasyon yapılarına uyarlamaları ve teknolojiden de faydalanarak, iş süreçlerindeki verimi sürekli arttırıp, kaynak kayıplarını en aza indirmeleri büyük önem taşımaktadır. Modelin daha pratik ve kayıt tutulabilir şekilde işletilebilmesi için gelecek işler olarak, bir yazılım programı geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bu yazılım programı ile, ERMPS modelinin organizasyonda yürütülmesi sırasında; zaman, çalışan, fiziki gerec gibi kaynak eksiklikleri nedenleri ile uğrayabileceği kesintiler de en düşük seviyeye indirilebilecektir. ERPMS modeli ile organizasyonların daha uzun vadelerde ERPMS modelini organizasyonlarina uyarlamaları ve model olgunluk düzeylerini arttırarak, sektörlerinde lider konuma geçmeleri hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main reason for the disputes arising between the parties is that during the project implementation, any process is exposed to risk and the issue cannot be solved and the process cannot be returned to the routine flow due to conflicts of interest of the parties. Prior to the allocation of other related parties for the completion of work by the employer; all the processes of the work expected to be completed by the employer, all the dependencies of the processes and all the risks that may cause interruption in the process. The risk appetite of the organization should be determined. Processes should be prioritized in considering of exposure to risk. All roles and responsibilities should be well defined and action plans should be well preapared and tested by embedding the business impact analysis outputs into these plans. Successfully execution of these continuity plans can only be possible if the contract specifications and contractors are determined by considering this information. It may only be possible to be agreed on the projects which tender specifications prepared in the consideration of this information, the contractors chosen accordingly; the risks are reduced, how the parties will act if the accepted risks are realized and which resources will be allocated for crisis resolution processes. It is likewise significant that these agreed elements are adapted to organizational structures so that they can be operated sustainably in the organization and that other complementary processes are taken into operation. This database, which the employer has come up with contractors, will further contribute to the identification of other sustainability-related activities and objectives, as part of quality management and performance management systems in the organization, while also providing the preliminary background for further projects. In Enterprise Resilience Program Management System (ERPMS) model; it is proposed to adapt the systems of process management, business continuity management, risk management, contract management, claim and dispute management, quality and performance management systems in an integrated manner and to be resilient to the project work processes carried out in organizations by performing all together. Organizations with resilient structures will be able to reduce resource losses to the lowest in long and short terms, raise customer satisfaction and production efficiency; it will be simpler to secure their position in the increasingly competitive market. In the thesis study, recommendations are presented for the ERPMS model to be tailored to the construction industry and the projects. The fundamental reason for the selection of the construction sector and the projects is that the construction projects have distinctive organizational management frameworks, and business processes with various dynamics. Because of these different dynamics, uncertainties and risk values that can cause interruptions in processes increase. As disputes can not be resolved within the convenient time period, project deliveries are delayed and projected resource consumption rates are exceeded. Since the construction project tenders are in excessive amounts, late delivery of projects causes high source and reputation losses to all the stakeholders. Due to these reasons, it is more significant for the projects carried out in the construction sector to be resilient.