Nesne yönelimli yazılım dillerinin analitik hiyerarşi ve analitik network prosesi ile karşılaştırılması ve değerlendirilmesi
Comparison and evaluation of object oriented software languages with analytic hierarchy and analytic network process
- Tez No: 201087
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Ö. FARUK BAYKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Yazılım teknolojisindeki degisim 1970'lerde yapısal programlamanın yararlarının fark edilmesiyle baslamıs, 1990'larda nesne yönelimli programlamanın iyice yaygınlasmasıyla yazılım gelistirme süreci ivme kazanmıstır. Nesne yönelimli programlama daha anlasılır, daha iyi organize olmus ve incelenmesi, degistirilmesi, hata ayıklaması daha kolay programlar üretmeye elverislidir. Sagladıgı birçok kolaylık nedeniyle günümüzde çok fazla talep görmektedir. Nesne yönelimli programlamanın önümüzdeki yıllarda programlama yöntemlerinde kilit nokta olacagı gerçegi bu çalısmanın tercih edilme sebebi olmustur. Bu çalısmada öncelikle iyi bir programlama dilinin sahip olması gereken özellikler arasındaki öncelikleri belirlemek, programlama dili seçimini kolaylastıracak bir araç bulmak ve bu süreci çok daha düzgün hale getirmek hedeflenmistir. Ancak uygun programlama dilini seçmek bir çok faktörü dikkate almayı gerektiren bir çesit çok kriterli karar verme problemidir. Bu çalısmada nesne yönelimli yazılım dili seçimi problemi Analitik Hiyerarsi Prosesi(AHP) ve Analitik Network Prosesi(ANP) ile çözülmeye çalısılmıs, elde edilen sonuçlar degerlendirilmis, karsılastırılmıs ve bu süreç için uygunlukları arastırılmıstır. Literatürde nesne yönelimli yazılım dilleri için ANP ile yapılmıs herhangi bir çalısmaya rastlanmamıs olup çalısma bu yönüyle de bir ilk olma özelligi tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
The change in software technology has begun with the realization of the benefits of structural programming in 1970s and software development process has gained acceleration with the widening of object oriented programming in 1990s. Object oriented programming is more convenient to produce programs which are more understandable, better organized and easy to analyze, modify, debug. It is in brisk demand today due to many facilities it provides. The reason of preferring this study is the fact that object oriented programming will be the key point in programming methods in the coming years. In this study, it is primarily aimed at determining the priorities among the features that a good programming language should have, finding a tool that will facilitate the choice of programming language and making this program wellarranged. But, choosing the proper programming language is a kind of decision making problem with multiple criterions which requires considering many factors. In this study, problem of the choice of object oriented programming language has been tried to be solved by Analytic Hierarchy Process (AHP) and Analytic Network Process (ANP), obtained results have been evaluated, compared and their compatibility with this process have been examined. No study with ANP has been encountered for object oriented software languages in literature and with this aspect, this study contains a feature to be the first.