Yol aydınlatma tesisatlarının tasarımlarında optimum çözüm kriterlerinin analizi
The analysis of optimum solution criteria for the designing of road lighting installations
  1. Tez No: 201093
  2. Yazar: ABDÜLKADİR ONGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SEZAİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Yol aydınlatma tesislerinin gerçekleştirilmesinde en son teknik ve uygulamalar mevcut çalışmada detaylıca incelenmiştir. Bu çalışmada; yol aydınlatma tesislerinin tasarımlarında bilgisayar yazılımı ile optimum çözüme ulaşılabilme yöntemlerine ulaşılmaya çalışılmıştır. Yol aydınlatma tasarımlarında optimum çözüme ulaşabilmek için gerekli teknik ve ekonomik kriterler incelenerek detaylı analizleri yapılmıştır. Örnek bir yol seçilerek, onbeş adet denek armatür dikkate alınmış ve bilgisayar yazılımı kullanılarak aydınlatma ve armatür parametrelerinin değerlerinin değiştirilmesiyle elde edilen, çok sayıda varyasyon için aydınlatma hesapları yapılmıştır. Bu hesaplar sonucunda teknik açıdan uygun çözümler elde edilmiştir. Söz konusu çözümler içerisinde ekonomik açıdan en uygun çözümü bulabilmek için, bu çözümlerin tamamının on yıllık bir süreç sonundaki maliyeti dikkate alınarak ekonomik çözüme ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent techniques and practices in road lighting installation implementations are examined in detail in the present study. In this study, it was tried to achieve the optimum solutions for the road illumination installation designs with a computer program. In order to reach the optimum solution in road illumination designs, necessary technical and economical criteria were examined and these criteria were analyzed. Selecting a model road and considering fifteen sample lighting fixtures, lighting calculations are made for tens of thousands of variations derived from changing the values of lighting and fixture parameters. As a result of these calculations, technically appropriate solutions are found. To find the most economical appropriate solution within the mentioned appropriate solutions, the cost of total appropriate solutions at the end of a decade, has been taken into consideration.