Konut iç mekân donatı elemanları ile teknolojik ürünler arası ilişkilerin kullanıcı memnuniyetine etkileri
An investigation of effects of the relationship between technological products and interior elements of houses for the user satisfaction
  1. Tez No: 201092
  2. Yazar: MUSTAFA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEMAL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, konutlarda bulunan iç mekân donatı elemanları ile bir arada kullanılan; ankastre ocak, fırın, bilgisayar, televizyon vb. teknolojik ürünlerin boyutsal standartlar açısından ilişkilerinde kullanıcıların karşılaştığı sorunların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, hazırlanmış olan araştırma anketi Ankara'nın Çiğdem Mahallesi bölgesinde yaşayan üst sosyo-ekonomik düzeye (SED) sahip 128 konut kullanıcısına uygulanmış olup, elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Buna göre, konut kullanıcılarının önemli bir kısmının teknolojik ürünler ile donatı elemanları arasındaki ilişkiden memnun olmadıkları, bu memnuniyetsizliğin başta proje/tasarım hataları olmak üzere ölçü ve imalat hatalarından kaynaklandığı tespit edilmiş ve sonuçta üreticilerin teknolojiyi yeterince takip edemedikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the problems that users encounter in the relations between the technological products (in terms of their dimensional standards) like built-in cookers, ovens, computers, televisions with interior elements of houses. For that aim, the prepared research questionnaire was conducted on 128 residents with high socio-economic status (SES) who live in the Çiğdem Mahallesi region of Ankara and the obtained data are analyzed statistically. As a result, it was concluded that the majority of residents are not content with the interaction of technological devices with the interior elements of houses, that this discontent stems from mainly project/design errors along with scaling and production errors and in conclusion, it was revealed that the producers do not follow the technology sufficiently.