Zihinsel özürlü bireylerin yol güvenliği
Road safety for inividuals with mental retardation
  1. Tez No: 201094
  2. Yazar: SERHAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Trafik, Ulaşım, Education and Training, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Özürlülerin toplumdaki varlıgını dogal kabul ederek, onların hayatlarına daha kolay devam edebilmelerini saglamak, devletin kurumları vasıtası ile yerine getirmesi gereken görevleri arasındadır. Bu kapsamda, özürlülerin bir kısmının, özel egitimler yardımı ile mevcut ortama daha kolay uyum göstermeleri saglanmaya çalısılmaktadır. Maddi kosulları nedeniyle egitim alamayanlara bu olanak saglanarak, bu güç durumdan kurtulmalarına çalısılmalıdır. Bu çalısma, zihinsel özürlü bireylerin, kent içi ulasımdaki mevcut durumunu ve yol güvenligini ortaya koyarak, zihinsel özürlü bireylere ve ailelerine, kent içi trafikte yol güvenligi becerilerini gelistirecek ve çocuklarını güvenli bir sekilde dısarı çıkarmak isteyen ailelerin hayatlarını kolaylastıracak önerileri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Zihinsel özürlülerin ülkemizdeki toplam nüfusa oranının % 0,48 oldugu, bu oranın hiç de küçümsenmeyecek rakamlara karsılık geldigi düsünülerek, kent içi trafik hizmetlerinin ve yol güvenliginin gerçeklestirilmesinde kurumlara düsen görevler, ülkemizin konu ile ilgili ulusal politikaları öncelikle ele alınmıs ve zihinsel özürlülerin yol güvenliklerinin saglanmasında, dikkat edilmesi gereken hususlar belirtilmistir. Bu bireylerin egitim programlarındaki trafik egitimi incelenerek kent içi trafikte bagımsız olarak ve aile ile hareket etme becerilerinin kazandırılması konusundaki mevcut durum üzerinde çalısılmıstır. Mevcut durumun ortaya konulmasından sonra, zihinsel özürlü bireylere ve ailelerine kent içi trafikte yol güvenligi becerilerini ögretecek, toplumsal yasamda bagımsız olarak hareket etmelerini kolaylastıracak, egitim programlarında kolaylıkla uygulanabilecek, mevcut egitim programlarında yapılması gereken bir takım degisiklikler ortaya konulmaya çalısılmıstır. Zihinsel özürlü çocukların günlük yasamda kendi baslarına, güvenle yaya veya yolcu olarak seyahat edebilmeleri için, çocugun egitiminin yanında, egiticilerin, ailelerin ve giderek tüm toplumun bu özel alanda egitilmesi ve bilgilendirilmesi ile saglanabilecegi, bu egitimlerin egitim programlarına yansıtılması gerekliligi ortaya konulmustur.
Özet (Çeviri)
By accepting existence of individuals with mental retardation in society, providing a sustainable easy life to them, covers duties of government with all means. In this context, with special helps, some part of individuals with mental retardation are tried to be adapted to current conditions, the ones with no education opportunities due to financial terms are provided to be saved against hard conditions. This study, by laying down current conditions and road safety of individuals with mental retardation in urban areas, aims education of skill about road safety in city traffic and to make easy life of families who want to take their children to the outside with some modifying suggestion. The population rate of individuals with mental retardation in our country is presented pursuant to statistical data: by considering high rates, the duties of institutions to provide traffic services and road safety in cities, the policies of our country about the matter and other matters to be cared by individuals with mental retardation in providing road safety are included. The traffic training in education programs of individuals are examined, studies have been performed on current conditions about training of movement skills in traffic with or without parents. After laying down the current condition, an easy and applicable sample training model has been tried to be established to teach road safety in city traffic to individuals with mental retardation and their parents, to make their actions easy in social life. Besides training of individuals, other training programs should be included to provide safe travel of individuals with mental retardation with themselves as walker or passenger by providing training and informing of trainers, parents and all society about this issue.