Emprenye işleminin ağaç malzemede vida tutma direncine etkisi
The effect of impregnation process on screwing withdrawal strength in wood material
- Tez No: 201102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalısma, emprenye isleminin agaç malzemede vida çekme direncine etkisini belirlemek amacıyla yayılmıstır. Bu amaçla mobilya endüstrisinde en çok kullanılan igne yapraklı agaçlardan, Sarıçam (Pinus sylvestris Lipsky); yapraklı agaçlardan, Sapsız mese (Quercus petreae Lipsky) ve Dogu kayını (Fagusorientalis Lipsky) kullanılmıstır. Agaç malzemeler boraks, borik asit, boraks+borik asit, imersol-aqua ve timbercare-aqua emprenye maddeleri ile ASTM-D 1413, TS 344 ve TS 345'de belirlenen kosullarda emprenye edilmislerdir. Emprenye edilmis örnekler iki farklı çapta (3,5x50 mm ve 4x50 mm) vida ile TS EN 13446'ya göre vida çekme deneyine tabi tutulmuslardır. Sonuç olarak, vida çekme direnci agaç türü bakımından en yüksek mesede (41,41 N/mm2), en düsük sarıçamda (27,81 N/mm2); empenye maddeleri bakımından en yüksek Ba'de (36,80 N/mm2), en düsük Iau'de (35,52 N/mm2); vida çapı bakımından en yüksek V1'de (37,21 N/mm2), en düsük V2'de (34,99 N/mm2) ve vidalama yönü bakımından en yüksek yüzeyde (42,01 N/mm2), en düsük maktada (31,77 N/mm2) elde edilmistir. Agaç türü, emprenye maddeleri, vida çapı ve baglantı yönü etkilesimine göre en yüksek M+Bx+V1+Yü'de (57,14 N/mm2), en düsük Ç+Iau+V1+Ma'da (22,56 N/mm2) olarak bulunmustur. Buna göre emprenye islemi vida çekme direncini arttırmıstır. Uygulamalarda Bx ile emprenye edilmis, V1 ile yüzeyden baglanmıs parçaların yüksek dayanım gösterecegi söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of impregnation process on screw withdrawal strength in wood materials was researched. In this regard, the woods that are most commonly used in furniture industry were used, such as; scotch pine (Pinus sylvestris Lipsky); oak (Quercus petreae Lipsky); and oriental beech (Fagus orientalis Lipsky). The wood materials were impregnated with borax, boric acid, borax+boric acid, imersol-aqua and timbercare-aqua in accordance with the conditions mentioned in ASTM-D 1413, TS 344 and TS 345. The impregnated samples were subjected to screw withdrawal strength tests at two different diameters (3,5x50 mm and 4x50 mm) in accordance with TS EN 13446. At the end of the tests, it was observed that the highest withdrawal strength was obtained in oak (41,41 N/mm2), and the lowest withdrawal strength was obtained in scotch pine (27,81 N/mm2); according to impregnated materials, the highest withdrawing strength was obtained in Ba (36,80 N/mm2); the lowest withdrawing strength was obtained in Iau (35,52 N/mm2). With respect to the screw diameter, the highest withdrawing strength was obtained in VI (37,21 N/mm2), and the lowest withdrawing strength was obtained in V2 (34,99 N/mm2). With respect to the screwing direction, the highest withdrawing strength was obtained at the surface (42,01 N/mm2), and the lowest withdrawing strength was obtained at the cross section (31,77 N/mm2). In accordance with the interaction of the factors such as the wood type, impregnated materials, screw diameter and the connection direction, the highest withdrawing strength was found at M+Bx+V1+Yu (57,14 N/mm2), and the lowest withdrawing strength was found at C+Iau+V1+Ma (22,56 N/mm2). In this regard, it was seen that the impregnation process increased the screw withdrawal strength. It can be said that, in the applications, the pieces that are impregnated with Bx and connected with V1 at the surface shall display the highest strength.