Lamine ağaç malzemede vernik ve emprenye işlemlerinin yaşlandırmaya etkisinin belirlenmesi
The determination of the effect of varnish and impregnated proceedings of laminated wooden materials on ageing
- Tez No: 268874
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINOK
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada farklı tutkallar ile yapıştırılmış, parafin vaks/bezir yağı karışımıile emprenye edilmiş (ASTM 1413-07 esaslarına göre) ve sentetik esaslı dışcephe verniği ile verniklenmiş lamine ağaç malzemenin dış ortamınbozundurucu etkisine karşı performansının belirlenmesi amaçlanmıştır.Sarı çam (Pinus Sylvetsris L), Doğu kayını (Fagus Orientalis Lipsky), Anadolukestanesi (Castanea Sativa Mill) ve Sapsız meşe (Quercus Petreae L.)odunlarında kesilmiş 2 mm kalınlığındaki papel kaplamalar TS EN 386esaslarına göre PVAc-D4, VTKA, RF ve MF tutkallrı ile yapıştırılarak 20 mmkalınlığında lamine levhalar elde edilmiştir. Bu levhalardan hava kurusuyoğunluk (TS 2472), retensiyon miktarı (ASTM D 1413-07), boyutsal değişim(TS 4084), şekil bozukluğu (TS EN 1310), laminasyon katmanı yapışma direnci(paralel çekmeye karşı) (TS EN 205), laminasyon katmanı yapışma direnci (dikçekmeye karşı) (TS EN 319) performanslarını belirlemek için deney örneklerihazırlanmıştır. Örnekler parafin/waks- bezir yağı karışımı ile emprenye edilmişve sentetik esaslı yarı şeffaf vernik ile verniklenmiştir. Kontrol örnekleri(işlemsiz), emprenyeli ve vernikli örnekler 1 yıl süre ile dış ortamda (ASTM G7)ve 240 saat UV ortamda (ASTM G154, ASTM G151-06) bekletilmiş ve buörneklere yukarıda ifade edilen performansları belirlemek üzere testleruygulanmıştır.Bu testlerin sonuçlarına göre; vernik işleminin emprenye işlemine göre daha iyikoruma sağladığı, boyutsal değişim ve şekil bozukluğuna (çarpılma) karşı en iyisonuç RF tutkallı Anadolu kestanesinde, katmanlar arası yapışma direncindeparalel ve dik çekmeye karşı RF tutkallı Doğu kayınında elde edilmiştir. UVortamın doğal dış ortamı temsil etme oranı % 87 olarak tespit edilmiştir. Bunagöre, dış ortamda kullanılacak ağaç malzemenin su itici emprenye maddesiyerine sentetik esaslı yarı şeffaf vernik ile korunması, yüksek mekanikzorlamalara maruz kalacağı yerlerde RF tutkallı Doğu kayınının ve fizikseletkilere maruz kalacağı yerlerde ise RF tutkallı Anadolu kestanesi kullanılmasıtavsiye edilebilir.Bilim
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the performances of laminatedwooden material, glued by various glues, impregnated by the mixture of wax /linseed oil (on the basis of ASTM 1413-07) and varnished by synthetic basedhouse varnish against the corruptive effects of external environment.Laminated panels with a thickness of 20 mm were acquired by banknotecoverings with a thickness of 2 mm glued by PVAc-D4, VTKA, RF and MF gluesin accordance with TS EN 386 that were cut on the woods of Pine (PinusSylvetsris L), Oriental Beech (Fagus Orientalis Lipsky), Castanea Sativa(Castanea Sativa Mill) and Sessile Oak (Quercus Petreae L.). Test samples wereprepared in order to determine the performances of air-dried density (TS 2472),retention amount (ASTM D 1413-07), dimensional alteration (TS 4084),deformity (TS EN 1310), lamination layer adhesion resistance (against paralleltensile) (TS EN 205), lamination layer adhesion resistance (against verticaltensile) (TS EN 319) from these panels. The samples were impregnated by themixture of wax / linseed oil and varnished by synthetic based translucentvarnish.Control samples (without proceeding), impregnated and varnished sampleswere kept in the external environment (ASTM G7) for 1 year and in UVenvironment (ASTM G154, ASTM G151-06) for 240 hours and some tests wereperformed on these samples in an attempt to determine the performancesmentioned above.According to the results of these tests, it is concluded that varnish proceedingprovides a better protection compared to impregnated proceeding, and that thebest result for dimensional alteration and deformity (distortion) is acquired byCastanea Sativa with RF glue and the best result for parallel and vertical tensilein adhesion resistance between the layers is acquired by Oriental Beech with RFglue. The representation rate of UV environmet for natural externalenvironment is determined as 87%. Accordingly, it is recommended that thewooden material to be used in the external environment be protected bysynthetic based translucent varnish instead of water-repellent impregnatedmaterial and Oriental Beech with RF glue be used in where high mechanicalcompulsion is vulnerable and Castanea Sativa with RF glue be used in wherephysical effect would be vulnerable.