Vacsol-Aqua ile emprenye işleminin ağaç malzemenin yüzey pürüzlülüğü ve yapışma direncine etkileri
The impacts of impregnation with Vacsol-Aqua on surface roughness and bonding strength of solid wood materials
- Tez No: 431106
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, ağaç malzemede emprenye işleminin yüzey pürüzlülüğü ve yapışma direncine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu maksatla, dış ortam şartlarında yaygın kullanım alanı olan sarıçam (Pinus sylvestris Lipsky), Uludağ göknarı [Abies nordmanniana (Stev.) subsp. bornmüllerana (Mattf.)] ve sapsız meşe (Quercus petraea Liebl.) odunlarından hazırlanan deney örnekleri, Vacsol-Aqua ile emprenye edilerek Polivinilasetat (PVAc) ve Desmodur-VTKA (Desmodur Vinil Trieketonol Asetat (D-VTKA) (D-VTKA)) tutkalları ile yapıştırılmıştır. Emprenye edilen deney örneklerinde; yüzey pürüzlülüğü ISO 4287, yapışma (çekmede makaslama) direnci ise TS EN 205 esaslarına göre belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre, Vacsol-Aqua ile emprenye işleminin genel olarak bu çalışmada kullanılan farklı tür ağaç malzemelerde, yüzey pürüzlülüğünü arttırdığı ve yapışma direncini azalttığı belirlenmiştir. En yüksek yüzey pürüzlülüğü değerleri emprenyeli sapsız meşe deney örneklerinde, en yüksek yapışma direnci ise D-VTKA ile yapıştırılmış kontrol deney örneklerinde tespit edilmiştir. Vacsol-Aqua ile emprenye edilmiş ağaç malzemelerde; yüzey pürüzlülüğünün az olması istenen yerlerde sarıçam ve göknar; yapışma dirençlerinin yüksek olması istenen yerlerde ise D-VTKA ile yapıştırılarak sapsız meşe kullanımı önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of impregnation on the surface roughness and bonding strength of different wood species. For this purpose, test specimens prepared by Scots pine (Pinus sylvestris Lipsky), Uludag fir [Abies nordmanniana (Stev.) subsp. bornmüllerana (Mattf.)] and European Oak (Quercus petraea Liebl.), which are widely used in the outer environment conditions, were impregnated with Vacsol-Aqua and were glued with Polyvinyl Acetate (PVAc) and Desmodur-VTKA Desmodur VTKA (Desmodur Vinil Trieketonol Asetat (D-VTKA) (D-VTKA)). At the impregnated test samples, while the surface roughness was tested according to ISO 4287, the adhesive bonding was tested according to TS EN 205 standard basis. As a consequence of the experimental results, although the Vacsol-Aqua impregnation has caused an increase in the surface roughness, it has caused a decrease in the bonding strength. The maximum value of surface roughness at the impregnated sessile oak test specimens and the maximum value of adhesive strength at the control samples glued with D-VTKA were determined. In the wood materials impregnated with vacsol-Aqua, in the places where the expected surface roughness is low, the usage of scots pine and fir wood is recommended while in the places where the expected bonding strength is high, the usage of sexsile oak glued with D-VTKA is recommended.