Mezogözenekli Cu-MCM-41 ile yüksek sıcaklıkta proses gazı desülfürizasyonu
Process gas desulfurization at high temperature with mesoporous Cu-MCM-41
  1. Tez No: 201114
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞEN DOĞU, YRD. DOÇ. DR. SENA YAŞYERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yüksek yüzey alanı ve düzgün gözenek boyutu dağılımı ile M41S ailesinden olan MCM-41 malzemesi katalitik ve adsorpsiyon çalışmalarında araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Bu çalışmada, MCM-41 malzemesinin birçok endüstriyel proseste açığa çıkan zehirli, korozif ve asit yağmurlarına neden olan H2S gazının giderilmesi için Cu-MCM-41 sorbentinin hazırlanmasında destek maddesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Çalışmada ilk olarak saf MCM-41 malzemesinin sentezi direk (hidrotermal) yöntem ile gerçekleştirilmiştir. MCM-41 sentezine etki edebilecek parametrelerden olan silikat kaynağı ve yüzey aktif madde değiştirilerek sentezler tekrarlanmıştır. Ürünlerin yapı ve fiziksel özelliklerinin belirlenebilmesi amacıyla karakterizasyon çalışmaları (XRD, BET, EDS, XPS, TPR, SEM) yapılmıştır. Yapılan karakterizasyon çalışmaları ile saf MCM-41'e ait karakteristik dört ana pik X-ışını kırınım desenlerinde görülmüş ve malzemelerin yüzey alanları 1040-1219 m2/g arasında bulunmuştur. Çalışmanın devamında, bakır içerikli MCM-41 destekli sorbentler direk (hidrotermal) ve emdirme (impregnation) yöntemleri ile farklı Cu/Si oranlarında sentezlenmiş ve ürün karakterizasyon çalışmaları yapılmıştır. Kullanılan her iki sentez yönteminde de bakır içerikli MCM-41 malzemesinde bakırın CuO ?tenorite? yapıda olduğu ve MCM-41 yapısının sentez sonucunda korunduğu XRD analizleri yardımıyla bulunmuştur. Ayrıca bakır içerikli MCM-41 malzemelerinde yapıda bakır miktarı arttıkça X-ışını kırınım desenlerinde CuO piklerinde büyüme ve yüzey alanı değerlerinde düşme görülmüştür. Çalışmanın son bölümünde hazırlanan bakır içerikli MCM-41 sorbentleri ile H2S uzaklaştırma deneyleri dolgulu kolon reaktör sisteminde 500oC, 100 cm3/dakika toplam akış hızında %1 H2S, %10 H2 ve %89 He içeren gaz karışımıyla gerçekleştirilmiştir. Sorbentlerin kükürt tutma kapasiteleri reaktör etrafında yapılan kükürt denkliği ile belirlenmiştir. Desülfürizasyon sonrasında bakır içerikli MCM-41 destekli sorbentlerin yüzey alanlarında düşüş, XRD analizlerinde bakır oksit piklerinin kaybolduğu görülmüştür. Emdirme yöntemi ile hazırlanan Cu@MCM-41(I) numunesinin desülfürizasyon sonrası XRD analizinde yapıda Cu1.81S pikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Researchers have recently focused on the synthesis and characterization of M41S materials due to their high surface area and well-defined narrow pore size distribution in catalytic and adsorption studies. In this study, MCM-41 material, which is used to remove poisonous and corrosive H2S gases released from many industrial processes and causing acid rain, was investigated. In this work, pure MCM-41 was synthesized by using hidrothermal synthesis and reproducible samples were obtained under same conditions. In order to understand surfactant and silica source effects on material structure, synthesis of MCM-41 has repeated with different surfactants and silica sources. MCM-41 materials prepared in this work were characterized XRD, BET, EDS, XPS, TPR, SEM techniques. Four characteristic Bragg peaks of MCM-41 were observed in the XRD patterns of MCM-41. The surface area of these samples determined by BET analysis, changed between 1040 and 1219 m2/g. Then, copper incorporated MCM-41 catalysts were synthesized by using direct (hidrothermal) and impregnation methods with different Cu/Si ratios. In Cu- MCM-41 materials, copper was in CuO, tenorite, structure and MCM-41 structure was retained in each method. Also, when the amount of copper increased in the structure of copper-containing MCM-41 materials, an increase in CuO peak intensity and a decrease in surface area values were observed. In the last part of the study, desulfurization experiments were carried out using a fixed-bed reactor at 500oC, with a total flow rate of 100 cm3/min (1% H2S, 10% H2 and 89% He) using Cu-MCM-41 sorbents prepared in this work. The sulfur capture capacity of the sorbents was obtained. After desulfurization experiments surface area of Cu-MCM-41 decreased and CuO peaks disappeared in the XRD patterns. After desulfurization experiments, Cu1.81S peaks were observed in the XRD patterns of the Cu@MCM-41(I) synthesized by impregnation method.